Ziemassvētku eglītes no AS «Latvijas valsts meži»

Tuvojas Ziemassvētki un tradicionāli neatņemama svētku sastāvdaļa ir Ziemassvētku eglīte.

AS «Latvijas valsts meži» (LVM) ikvienai Latvijas ģimenei savu svētku eglīti piedāvā atrast un nocirst valsts mežā vai arī iegādāties podiņā Latvijas valsts mežu vēstniecībā vai LVM sēklas un stādi Kokaudzētavās.

Kā atrast eglīti valsts mežā

Vispirms jāpārliecinās, ka atrodaties valsts mežu teritorijā – to var ērti apskatīt aplikācijā «LVM GEO Mobile» vai www.mammadabakarte.lv, ar tumši zaļo krāsu ir atzīmētas LVM apsaimniekotās teritorijas. valsts mežā vari izvēlies svētku eglīti, kas aug ceļa vai grāvja malā, uz stigām, zem elektrolīnijām vai pieaugušā mežā zem lieliem kokiem. Eglīti kategoriski aizliegts cirst jaunaudzēs – tur koki ir īpaši stādīti un kopti, lai Latvijā arī nākotnē augtu varens mežs.

Esi vērīgs un uzmanīgs – eglītes aizliegts cirst arī publiskajos dabas parkos un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas atzīmētas ar ozollapas attēlu uz zaļa fona. Tāpat uzmanies, vai nejauši neesi iegriezies citu īpašnieku mežā. LVM apsaimniekoto mežu robežas var atpazīt pēc izvietotajām dzeltenajām zīmēm. Tāpat uz kvartālstigu krustpunktiem izvietotās plāksnītes ar AS «Latvijas valsts meži» uzrakstu apliecina, ka atrodaties valsts mežā.

Kur nopirkt eglītes podiņos

Kā rāda pieredze,  LVM sēklas un stādi kokaudzētavās izaudzētās eglītes ir kvalitatīvas ar stipru un kompaktu sakņu sistēmu. Tās ne tikai piepildīs mājokli ar zaļojošas Ziemassvētku eglītes smaržu svētku laikā, bet pareizi koptas un pavasarī pārstādītas laukā, zaļos un kuplos vēl daudzus gadus.

Līdzās LVM vēstniecībai, ziemas saulgriežus gaidot, ir «izaudzis» eglīšu podiņu dārzs – veikals, kurā pulcējas mazākas un lielākas, kuplākas un līkumainākas, dažādu zaļo toņu eglītes. «Pie mums pieejama ļoti plaša dažādu eglīšu šķirņu izvēle, savu īsto te atradīs ikviens interesents,» pārliecināta Līga, piebilstot, «tomēr jāatceras, lai eglīte podiņā turpinātu zaļot un augt arī pēc svētkiem, tai jānodrošina pietiekams mitruma daudzums un vēsa vieta». Laikam, ko eglīte pavada telpā, jābūt pēc iespējas īsākam, turklāt jāizvairās no krasām temperatūras izmaiņām.

Latvijas valsts mežu vēstniecības konsultante Līga Urtāne pastāstīja, ka viena no piemērotākajām eglītēm Ziemassvētkiem ir parastās egles Picea abies šķirne ‘Dundanga’ jeb tā sauktā Dundagas kadiķegle. Tā ir viena no skaistākajām vietējās izcelsmes egļu šķirnēm ar strupi konisku, kompaktu, nedaudz izspūrušu vainagu. Koks sasniedz 3,5 m augstumu un 2 m platumu un tam ir gaiši zaļas, spīdīgas skujas.

nelielas un piramīdveida formas ir Kanādas egles šķirne ‘Daisy’s White’, kuras augumu nebūs jāierobežo, jo tas sasniedz apmēram 2 m augstumu, kā arī šī pati Kanādas egle būs piemērota nelieliem piemājas dārziem. Kā brīnumskaistule ar sidrabainu skuju iekrāsojumu būs Serbijas egles šķirne ‘Nana’ un Korejas baltegle ‘Silberlocke’ ar sudrabaini kruzuļotām skujām. Īpaši interesantas ir čūskegles, kuru zari nav tik kupli un ir izlocījušies kā čūskas.

Krāsu spēles, apstādījumiem piešķir egles, kuru jaunie dzinumi ir koši dzeltenā krāsā, piemēram ‘Aurea Magnifica’,  ‘Acrocona’ vai rozā krāsā, piemēram, ‘Roseospica’.  Savukārt izteikti tumši zaļas krāsas zari ir ‘Barrryi’  šķirnes eglēm ar konisku vainagu.

Tie, kuriem Ziemassvētku eglītes podiņā iegāde kļuvusi par tradīciju, jau šodien lepojas ar piemājas Ziemassvētku eglīšu kolekcijas dārzu.

Ziemassvētku eglītes podiņos iespējams iegādāties:

• Latvijas valsts mežu vēstniecībā (Vaiņodes ielā 1, Rīgā) darba dienās no plkst. 9 līdz plkst. 17, sestdienās no plkst. 9 līdz plkst. 15.

• Kalsnavā – «LVM sēklas un stādi» kokaudzētavā Kalsnava, adrese: Pārupes iela 7, Jaunkalsnava, Kalsnavas pagasts, tālr. 29435141.

• Smiltenē – «LVM sēklas un stādi» kokaudzētavā Smiltene, adrese: «Kokaudzētava», Silva, Launkalnes pag., Smiltenes novads., tālr. 26664995.

• Jelgavā – «LVM sēklas un stādi» kokaudzētavā Jelgava, adrese: Rīgas iela 54a, Jelgava, tālr. 29441290.

• Popē – «LVM sēklas un stādi» kokaudzētavā Pope,  adrese: «Platene, Tārgales pag., Ventspils novads, tālr. 26599543.

• Strenčos – «LVM sēklas un stādi» kokaudzētavā Strenči, adrese: «Kociņi», Trikātas pag., Beverīnas novads, tālr.  29395418.

• Salaspilī – Stādu laukumā, Miera iela 1, Salaspils, tālr. 29354440.

• Daugavpilī –  Stādu laukumā, Vizbuļu iela 4b, Daugavpils, tālr. 28354429.

Čiekurus iespējams iegādāties:

Priežu un egļu čiekurus:

• Kalsnavā – «LVM sēklas un stādi» Kalsnavas čiekurkaltē, Pārupes iela 4, Jaunkalsnava Madonas novads, tālr.: 64826580;  26599755.

(Parastās priedes un egles čiekuri nopērkami fasēti maisos pa 20 kg par 0,48 EUR/kg).

Lapegļu, serbijas egles, duglāzijas, asās egles, Rumēlijas priedes čiekurus:

• Kalsnavā – Kalsnavas arborētumā,» Adrese: «Arborētums», Jaunkalsnava, Kalsnavas pag., Madonas novads, LV4860, tālr.: 28380280.

Avots: AS «Latvijas valsts meži»

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *