VMD pārbaudīs ES regulas ievērošanu

Saskaņā ar Eiropas Savienības Kokmateriālu regulu, Valsts meža dienests sācis pārbaudīt tirgus dalībniekus, kuri   ES tirgū laiž kokmateriālus un koka izstrādājumus.

Regula attiecas arī uz tirgotājiem – gan lieltirgotājiem, gan mazumtirgotājiem, kuri paši neveic mežizstrādi un nenodarbojas ar kokmateriālu un to produktu importu no trešajām valstīm, bet gan pērk vai pārdod kokmateriālus vai koka izstrādājumus, Tirgotāju pienākums ir glabāt informāciju par saviem piegādātājiem un klientiem, lai, nepieciešamības gadījumā, varētu izsekot kokmateriālu virzības ceļam. Tirgus dalībniekiem ne tikai  jābūt pārliecinātiem, ka to izcelsme ir likumīga, bet jāspēj to arī pierādīt.

Pārbaudot tirgus dalībniekus, VMD skatās, vai tie savā uzņēmumā uztur reāli funkcionējošu likumības pārbaužu sistēmu un vai tiek veiktas nepieciešamās produktu likumības pārbaudes. VMD kontroles var ietvert gan dokumentu apskati un pārrunas ar atbildīgajām personām, gan arī noliktavu un ražošanas telpu un produktu pārbaudes. Par nelikumīgu kokmateriālu ieguvi Regulas ietvaros tiek uzskatīta kokmateriālu iegūšana tādā veidā, kas ir pretrunā ar ieguves valsts normatīvajiem aktiem. Konstatētu neatbilstību gadījumā, VMD amatpersonas ir tiesīgas dot norādījumus attiecībā uz uzņēmuma kokmateriālu likumības pārbaužu sistēmu un tās efektivitātes uzlabošanu, kā arī piemērot normatīvajos aktos paredzētās sankcijas.

Kokmateriālu regula (turpmāk – Regula) (EU Timber Regulation – EUTR) visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs stājās spēkā 2013. gada 3. martā.  Regulas mērķis ir ES ierobežot tirdzniecību ar nelikumīgi iegūtiem kokmateriāliem un no šādiem kokmateriāliem izgatavotiem izstrādājumiem – gan ar importētiem, gan ES iegūtiem.

Avots: Zemkopības ministrija

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *