Vētra izgāž 10 tūkst. m3 koksnes

Saskaņā ar AS «Latvijas valsts meži»  (LVM) rīcībā esošo operatīvo informāciju, pēc 12. augusta vētras konstatēti nopietni postījumi Vidusdaugavas mežsaimniecībā. Šajā reģionā gāztās un lauztās koksnes apjoms – apmēram 10 tūkstoši kubikmetru. Lielākie vētras postījumi konstatēti Skaistkalnes meža masīvā, kur fiksēti vienlaidus gāzumi apmēram 10 hektāru platībā. Vidēji vienlaidus gāztā platība nepārsniedz vienu hektāru.

Skaistkalnē vējš sadalījās divos virzienos un jau mazākos apmēros turpināja virzīties uz Kurmenes pusi 20–30 km garumā un uz Birzgali – apmēram 40 km garumā. Postījumu platums visā garumā svārstījās no 1–2,5 km. Jaunsaulē gāztās un lauztās koksnes apjoms sasniedzis 400–500 kubikmetru, bet nav vienlaidus gāzumi. Kurmenē – ap 3 tūkstošiem kubikmetru, ir daži vienlaidus gāzumi. Pārējie postījumi – Skaistkalnē.

Vētras laikā pārsvarā koki ir lauzti un liekti. Savukārt gāztajiem kokiem ir maza sakņu sistēma, kas liecina par to, ka tie bijuši atpalikuši vai slimi, piemēram, ar sakņu trupi.

Šobrīd norit darbi pie postījumu seku likvidēšanas un meža ceļu atbrīvošanas. LVM organizē ceļu atbrīvošanu un koksnes izvākšanu no meža iespējami īsos termiņos, lai nepazeminātos tās kvalitāte un meža sanitārais stāvoklis.

Lai apsekotu cilvēkiem grūti pieejamās teritorijas, LVM darbinieki pirmo reizi izmantojuši dronu – radiovadāmu maza izmēra bezpilota lidaparātu, kas aprīkots ar video vai foto kameru. Tās uzņemtais materiāls ir apskatāms gan viedierīcē lidaparāta vadīšanas laikā, gan pēc tam datorā. Šāda tehnoloģija atvieglo un paātrina apsekošanas darbus, jo vējgāžu postījumu apsekošana ir darbietilpīgs un laikietilpīgs process, jo ceļi ir aizsprostoti un meži grūti caurejami.

Avots: LVM

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *