Vasara – laiks meža platību kopšanai un aizsardzībai

Meža stādīšana parasti notiek pavasara sezonā, kad kopā ar meža koku stādiem sāk augt arī zālaugi, krūmu un puskrūmu dzinumi, nevēlamo koku sugu kociņi. Tāpēc rodas vajadzība veikt mērķa kociņu atēnošanu.

Atjaunotajās meža platībās jau vasaras otrajā pusē savvaļas lakstaugi, graudzāles, puskrūmi un krūmi augšanas gaitā apsteidz meža stādījumus, tāpēc mērķa kociņu augšanas apstākļu nodrošināšanai tos nepieciešams atēnot.

Meža stādījumu atēnošana

Atēnošanai izmanto divus veidus – nevēlamā apauguma nomīcīšanu vai piespiešanu ar diskveida kultivatoriem vai apauguma nogriešanu ar rotējošiem griezējinstrumentiem. Pirmais no minētajiem principiem ir vēsturiski vecāks un labi mašinizēts, bet svarīgi, ka meža stādiem ir jābūt iestādītiem taisnās rindās, lai ar kultivatoru nomīcītu un nogrieztu nevēlamo apaugumu vienīgi starprindās, atstājot neskartus mērķa kociņus. Šai metodei ir labs ražīgums, stundā sasniedzot 0,5 ha. Darbs neprasa lielu enerģijas patēriņu.

Apauguma nogriešana ar rotējošiem griezējinstrumentiem ir mehanizēts roku darbs –ar rokas krūmgriežiem nopļaujot nevēlamo apaugumu apkārt katram stādam. Šī meža kopšanas metode ir kvalitatīva un bieži vien izdevīga arī ekonomiski. Vēl viena mērķa kociņu atēnošanas metode ir speciālu aizsargājošu paklājiņu aplikšana apkārt katram iestādītajam stādam. Tas ir pilnīgs roku darbs.

Atjaunoto meža platību apsardzība un aizsardzība

Veicot meža sējumu un stādījumu kopšanu, jau laicīgi nepieciešams pārdomāt par mazo kociņu aizsardzību un apsardzību no meža dzīvniekiem un mežā dzīvojošiem kukaiņiem. Praktiski uzreiz pēc iestādīšanas meža stādus apdraud divas dzīvnieku grupas – pārnadži un entomoloģiskie kaitēkļi.

Apsardzība pret entomoloģiskajiem kaitēkļiem iespējama divējādi – meža stādījumu norobežojot ar līdz 30 cm dziļu un līdz 20 cm platu grāvīti (aizsardzība pret smecerniekiem), ko var izveidot ar arkla tipa augsnes apstrādes mehānismiem un entomoloģisko slazdu izlikšanu.

Aizsardzību pret pārnadžiem – briežiem, aļņiem, mežacūkām, daļēji stirnām var nodrošināt, būvējot apkārt stādījumu platībai iežogojumu, vai individuāli, katru stādu apsmidzinot ar repelentu vai tā galotnei uzliekot aizsargklipsi. 

Iežogojums ir visdārgākais aizsardzības veids. Ir lieli izdevumi žoga būvniecībai, gan žoga uzraudzībai tā ekspluatācijas laikā. Žoga konstrukcija sastāv no pinuma sieta līdz 2,8 m augstumam ar labi redzamu stiegrojumu. Labākais ir tievu koka kāršu stiegrojums (var būt arī stieple ar piestiprinātām krāsainām lupatām vai plēvēm). Būtiski svarīgi ir pastāvīgi sekot līdzi iežogojuma tehniskajam stāvoklim: ja dzīvnieki tomēr iekļūst iežogotajā teritorijā, paredzamas grūti labojamas sekas – stādījumu vajadzēs atjaunot pilnībā.

Repelentu uzsmidzināšana katram iestādītajam kociņam balstās uz diviem principiem – piešķirt stādam nepatīkamu smaku un nepatīkamu garšu. Pirmajā variantā izmanto šķidrumus, kuru smaka atgādina naftas produktu vai jēlgumijas smaku. Otrajā variantā uz stādiņiem uzsmidzina smilts–līmes emulsiju, kas veido nepatīkamas sajūtas dzīvnieka žokļos, smilts garšu. Diemžēl stādu apstrāde ar repelentiem notiek vienīgi ar roku darbu.

Smērējami aizsarglīdzekļi 1 sezonai

Piemēram, «Trico» ūdens emulsija pret meža zvēriem – aitu tauki pasargā augus no dzinumu nograušanas vienu sezonu, 4 litri uz 1000 stādiem vai 10 līdz 20 litri uz hektāra, šobrīd tas nopērkams par 145 €/10 l, un tā izmaksas vienai sezonai sastāda 145–290 €/ha.

«Plantskydd» sastāvā ir sausās asinis − pulveris ar specifisku smaku. Cena par 1 kg iepakojumu ir 22,80 eiro, ar kuru pietiek 1000 kociņu aizsardzībai. Tā izmaksas darbības laikam –  sešiem mēnešiem sastāda 50,16  €/ha.

«Cervacol Extra» ir smērējama pasta, kuras sastāvā ir līmviela un silikāta smiltis, kas. centrālās galotnes dzinumus aizsargā aptuveni 5−10 cm no augšas vienu sezonu. 5 kg iepakojums nopērkams par 28−30 eiro. To lieto 2−3 kg uz 1000 stādiem atkarībā no koku sugas. Piemēram 1 ha – 2200 egles stādu aizsardzībai 4,4, –6,6 kg izmaksas vienai sezonai sastāda 22 – 39,6  €/ha.

Uzliekami aizsarglīdzekļi 10–15 sezonām

Izmantojot jaunaudžu aizsardzībai plastmasas aizsargklipšus, iegūstam vairākus labumus vienlaicīgi. Pateicoties savai spilgtajai krāsai, tie meža stādījumu atēnošanas procesā kalpo kā atzīme vietai, kur atrodas meža stāds, kuru pārauguši zālaugi, krūmi un puskrūmu dzinumi, nevēlamo koku sugu kociņi, lai to nenopļautu. Tie vienlaicīgi nodrošina jauno dzinumu galotņu aizsardzību pret putniem un pārnadžu kodumiem. Putniem tie neļauj sēdēt galvenajā galotnē un izlauzt to, bet pārnadžiem neļauj to nokost. 3 plastmasas pagarinājumi augšpusē virs galotnes garantē optimālu aizsardzību, jo gardo galotni no visām pusēm iekļauj plastmasas aizsargklipsis, kas nav garšīgs. Ir pārbaudīts, ka zilo krāsu dzīvnieki labi saskata un iegaumē, tādēļ tas kalpo kā repelents. Aizsargklipsis nodrošina aizsardzību pret dzīvnieku kodumiem visu gadu. Katrs aizsargklipsis ir izmantojams vairākkārtīgi un tā ekspluatācijas laiks ir aptuveni 10–15 gadi. Tie ir aizsargāti pret UV starojumu. Aizsargklipšu uzlikšana ir roku darbs un tie ik gadu, sākot no vasaras vidus līdz ziemas sākumam, pārceļami augstāk uz jauno izaugušo galotnes dzinumu. Aizsarglipši nepiesārņo dabu, kā tas ir lietojot ķīmiskos aizsardzības līdzekļus.

Aizsargklipšu izmaksas ir 0,14– 0,21/gab. Piemēram 1 ha – 2200 egles stādu aizsardzībai 13 sezonām klipši šobrīd nopērkami par 462 € un to izmaksas vienai sezonai sastāda 20,5 – 46,2  €/ha.

Darbu izmaksas

Šobrīd jaunaudžu kopšanas darbi atkarībā no biezības un kopjamām sugām, piemēram Vidzemē tiek piedāvāti 150–200 € par 1 ha. Meža nozares uzņēmumi piedāvā meža kultūru kopšanas pakalpojumus sākot no 120 €/ha, bet jaunaudžu kopšanu, sastāva veidošanu – no 130 €/ha, bet jaunaudžu aizsardzību pret dzīvnieku bojājumiem, apstrādājot ar repelentiem – no 70 €/ha (repelents cenā nav iekļauts), aizsargklipšu uzlikšana – no 90 €/ha, stumbru aizsardzību ar plastikāta spirāli no 150 €/ha. Rēķinot pēc patērētā laika, jaunaudžu aizsardzības pret dzīvnieku bojājumiem pakalpojuma izmaksas sastāda 15–18 €/h.

Rakstā izmantots mācību līdzeklis «Meža darbi un tehnoloģijas» (Autori: Z.Sarmulis, A Saveļjevs).

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *