Uzvara Zviedrijas meža īpašniekiem

  1. Februārī Zviedrijas augstākā tiesa lēma, ka vietējā dabas aizsardzības iestāde nebija tiesīga apturēt meža apsaimniekošanu dēļ sarkanajā grāmatā ierakstītas sēņu sugas «Sarcosoma globosum» atklāšanas īpašumā.

Pēc «Sarcosoma globosum» atklāšanas mežā, tā īpašniekam Hernikam Skanem tika aizliegts veikt cirti savā īpašumā, taču aizliegums neparedzēja īpašniekam kompensāciju par zaudētajiem ienākumiem. Zviedrijas mežu īpašnieku federācija (LRF) šo lēmumu uzskatīja par principiālu privātajiem zemes īpašniekiem un atbalstīja Herniku tiesvedības procesā.

Tiesvedība nonāca līdz augstākajai tiesai, kur tā lēma, ka Zviedrijā īstenotā ES putnu un biotopu direktīva neļauj to pielietot veidā, kas aizliegtu ilgstošu zemes izmantošanu (piemēram, mežsaimniecību), ja vien zemes īpašnieks/apsaimniekotājs netiek kompensēts par zemes īpašuma izmantošanas ierobežošanu.

«Šī ir ne tikai Zviedrijas mežu īpašnieku un LRF uzvara, bet arī visas mežu īpašnieku kopienas uzvara. Ar šo lēmumu ir parādīts, ka varas iestādēm nav tiesību aizliegt konstitūcijā aizsargātās tiesības uz kompensāciju», saka Svens Ēriks Hammars. «Taču šī ir arī uzvara dabai un bioloģiskajai daudzveidībai. Tagad, ja mežā tiks konstatēta aizsargājam suga, meža īpašniekam nebūs vairs jābaidās no lieliem finansiāliem zaudējumiem. Tas nozīmē, ka mežu īpašnieku ieinteresētība aizsargāt un attīstīt dabas vērtības tiek stiprināta.»

Pēc tiesas lēmuma Henriks Skane brīvprātīgi piedāvāja veikt papildus aizsardzības pasākumus mežizstrādes laikā un vietējā dabas aizsardzības iestāde nodrošinās ieteikumus, kā labāk veikt mežizstrādi.

Avots: Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *