Meža īpašniekam ļoti svarīgi rūpēties par jaunaudzē esošajiem kociņiem, it sevišķi, ja tie ir īpaši selekcionēti un iegādāti sertificētā kokaudzētavā. Taču daudzi meža īpašnieki, apsekojot pašu stādītās eglītes un arī citus kokus, bieži vien novērojuši, ka kociņu jaunaudžu kociņus apgrauzuši meža dzīvnieki, līdz ar to radot mehāniskus bojājumus, kas var atstāt iespaidu uz jaunaudzē esošo kociņu veselības stāvokli. Tas savukārt var samazināt koka komercvērtību nākotnē. Tuvākajā nākotnē nav sagaidāms, ka meža dzīvnieku bojājumi Latvijas mežos varētu samazināties.
Viens no iespējamiem risinājumiem ir īpaši galotņu aizsardzībai domātie klipši, kurus ražotājs piedāvā dažādās krāsās. Tie ir viegli pielietojami – lai kociņam uzstādītu šo palīglīdzekli, nepieciešamas vien dažas sekundes. Kopjot jaunaudzi, viegli pamanīsiet aizsargātos kociņus un nejauši tos nenozāģēsiet. Nav noslēpums, ka, kopjot jaunaudzes, pat ļoti pieredzējuši operatori kļūdās un zālaugu klājā nepamana kādu mazo eglīti. Jaunaudžu kopšanas sezona nemaz nav tik tālu, un, pienākot rudenim, šis jautājums būs vēl aktuālāks. Viena no galvenajām aizsargklipšu priekšrocībām attiecībā pret dažādiem smērējamiem līdzekļiem ir tāda, ka tie ir izmantojami daudzas reizes.
Lai labāk saprastu, kāda ir aizsargklipšu efektivitāte, «Meža Avīze» sadarbībā ar mežsaimniecības demonstrējumu teritoriju «Pūpoli» aprīļa beigās uzsāka nelielu pētījumu. 2012. gadā 0,1 hektāru lielā atvērumā veikta papildināšana ar sertificētu egļu stādāmo materiālu. Šobrīd izdzīvojušās eglītes strauji izaugušas no zālaugu klājiena un varētu sākt interesēt meža dzīvniekus. Tāpēc tika pieņemts lēmums daļai eglīšu uzstādīt aizsargklipšus. Ar pētījuma gaitu meža īpašnieki varēs iepazīties oktobrī, kad «Pūpolos» plānots sezonas noslēguma seminārs.
Raimonds Mežaks, mežkopis
Viens Komentārs par Uzsāk pētījumu par skuju koku aizsardzību pret meža dzīvniekiem