Ugunsnedrošā sezona noslēgusies

  1. gads daudziem Latvijas iedzīvotājiem paliks atmiņā ar vienu no siltākajām un sausākajām pēdējo gadu vasarām.

Savukārt Valsts meža dienesta, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un citu atbildīgo dienestu darbiniekiem šis gads vēl ilgi atgādinās par daudzajiem meža ugunsgrēkiem, vairāki no kuriem norisinājās vērienīgās platībās.

Jāpateicas meža dienesta darbiniekiem

Neskatoties uz milzīgo slodzi, Valsts meža dienesta darbinieki lielāko daļu no ugunsgrēkiem ierobežoja ar saviem spēkiem, vien smagākajās situācijās iesaistot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un citas institūcijas. Pateicoties ugunsdzēsēju neatlaidīgajam darbam, tika samazināta iespēja, ka ugunsgrēkā varētu ciest cilvēki, infrastruktūra, bet vietās, kas paredzētas koksnes ieguvei – augošie koki, sevišķi jaunaudzes.

Par savu mežu arī pašam jārūpējas

Iestājoties rudenim ugunsnedrošā sezona mežā beigusies. Tomēr tas nenozīmē, ka drīkst neievērot ugunsdrošību regulējošos normatīvos aktus. Meža apsaimniekotājiem šis ir pārdomu laiks, lai izvērtētu savu devumu meža ugunsapsardzībā. Ir labi, ja katru gadu tiek atjaunotas mineralizētās joslas. Tomēr tas nav vienīgais darbs, kuru var paveikt apsaimniekotājs. Meža apsaimniekotājiem ieteicams līdz nākamā gada pavasarim novērtēt ceļu vai stigu stāvokli savā īpašumā. Nav nepieciešama īpaša tehnika, lai atbrīvotu no nokritušiem kokiem savā īpašumā esošus ceļus. Pietiek, ja ir laba veselība, motorzāģis, atbilstošs ekipējums, prasme ar to rīkoties un, protams, gribasspēks.

Nedaudz sarežģītāk ir ar risu līdzināšanu. Šajā gadījumā būs nepieciešams darbu veikšanai piemērots traktors. Protams, darbi prasa investīcijas, tomēr jāatceras, ka, savedot kārtībā meža ceļus, galvenais ieguvējs būs pats īpašnieks vai apsaimniekotājs.

Mēs nezinām, kāda būs nākamā vasara. Ja savā mežā plānojat iegūt kvalitatīvu koksni, tad diez vai vēlaties, ka uguns sabojā vai noposta jūsu koksnes krājumus. Protams, arī apdegušus kokmateriālus var pārdot, tomēr to komercvērtība būs daudz zemāka. Tāpēc svarīgi, lai ugunsdzēsēji pa meža ceļiem vai stigām var pārvietoties bez aizkavēšanās.

Pēdējā laikā privātajos mežos ir parādījusies tendence slēgt pieeju īpašumiem. No vienas puses tas ir labi, jo tas, iespējams, samazina atkritumu piesārņošanas un koku zādzības risku. No otras puses, izveidotā barjera ugunsgrēka gadījumā apgrūtina ugunsdzēsēju piekļuvi degošajam poligonam. Tāpēc, iestājoties ugunsnedrošajam periodam, būtu nepieciešams barjeru atslēgt vai arī rezerves atslēgu nodot atbildīgo dienestu rīcībā.

Nav izklaides pasākums

Piedaloties ugunsgrēku dzēšanas darbos, mežiniekiem nākas saskarties ar tuvumā esošu, bet neiesaistītu cilvēku interesi. Brīžiem rodas sajūta, ka cilvēki degšanas procesu uztver kā izklaides pasākumu, pat šovu, cenšas to fotografēt vai filmēt.

Tomēr jāatceras, ka tas cilvēka veselībai un dzīvībai var būt ļoti bīstams process. To, ka temperatūra un degšanas produkti ir bīstami, apzinās gandrīz katrs. Tomēr, iespējams, daudzi neapzinās, ka galveno bīstamību rada degšanas poligonā krītošie koki. Atsevišķos gadījumos to svars var sasniegt pat vienu tonnu. Pieredze rāda, ka krist var gan augoši, gan sausi koki. Sevišķi bīstami ugunsgrēki ir kūdrainās augsnēs. Ugunsgrēka laikā tur koku gāšanās var notikt diezgan intensīvi, tādā veidā apdraudot cilvēkus, sevišķi tos, kuri iesaistīti dzēšanas procesā.

Līdz pavasarim atlicis vesels pusgads. Tātad meža īpašniekiem ir pietiekoši daudz laika, lai konstatētu iepriekš minētās problēmas savā mežā un veiktu visu iespējamo, lai tās novērstu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *