Top Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskās laboratorijas ēka

Augusta noslēgumā, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskās laboratorijas ēkai (Jelgavā, Dobeles ielā 41) tika svinēti spāru svētki.

Jaunā laboratorija kalpos kā zināšanu pārneses tilts starp zinātni, izglītību un industriju, un tai līdzīgas Latvijā nav. 740 m² platībā tiks īstenotas plaša spektra koka, koksnes izstrādājumu un izejmateriālu pētniecības aktivitātes.

Egle, liepa, ozols un pīlādzis

Latviešiem tradicionāli pieņemts, ka spāru vainagu veido no ozola zariem, taču jaunās ēkas spāru vainagā iepītas dažādas koku sugas. «Vainagā ir egles zari, jo ēka tiek būvēta no egles koka, turklāt tas ir simbols tam, ka māja vienmēr būs silta, un visi, kuri te ienāks, būs gaidīti un labi jutīsies. Vainagā ir iepīti arī liepas zari, jo tā iemieso sievišķo enerģiju, kas veicinās ideju rašanos, savukārt ozols ir vīrišķā spēka simbols, kas nodrošinās enerģiju un izturību idejas īstenot. Bet pīlādzītis pasargā māju no ļaunām domām, skaudības, tāpat tas simbolizē to, lai visam, kas šeit rastos, būtu svētība,» spāru svētkos teica mājas saimnieks, Meža fakultātes dekāns, profesors Linards Sisenis.

Top paraugēka

Jaunajā laboratorijā tiks īstenotas plaša spektra koka, koksnes izstrādājumu un izejmateriālu pētniecības aktivitātes rūpnieciskās izpētes un zinātnes virzienā. Jaunā ēka taps kā paraugēka, lai pati būve būtu vislabākais stāsts par meža, koksnes un ar to saistīto resursu izmantošanu. «Ēkas būvniecībā tiks izmantotas līmētas lielizmēra koka konstrukcijas un nākotnē tajā tiks uzstādīti dažādi inovatīvi tehnoloģiskie risinājumi: saules enerģijas paneļi, dubultā izolācija, efektīvs apgaismojums, enerģiju pārvaldības sistēma, foto elementu sistēmas paneļi, augstas veiktspējas koka logi un durvis, enerģijas atgūšanas ventilācija, efektīva mini kondicionēšanas sistēma,» atzīmēja Meža fakultātes dekāns L. Sisenis.

Laboratorija vienlaikus būs ne vien vieta, kur īstenot pētniecību, bet arī  izglītojošs centrs sabiedrībai – vieta, kur meža un saistītās nozares varēs sekmēt dialoga veidošanu ar sabiedrību. Savukārt studentiem tā būs iespēju mācību procesā izmantot mūsdienīgās tehnoloģijas un inovācijas, bet mācībspēkiem strādāt vidē, kas sekmē jaunu ideju veidošanos un pilnveido kompetences.

Būvobjekta izmaksas – 748 596,75 EUR. Līgums ar būvnieku – SIA «Igates būve» –  ir 701 800 EUR, t. sk. LLU līdzfinansējums ir 5%, valsts finansējums – 14,25%, ERAF finansējums – 80,75%.

MF

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *