Tiekas vecākās paaudzes mežkopji

 

Vecākās paaudzes mežkopju grupa, vai kā viņi paši sevi sauc – «Vecie āpši», šā gada 1. novembrī bija pulcējušies uz gadskārtējo saiešanu.

Jāatzīmē, ka šis saiets Salaspilī, Latvijas Mežzinātnes Institūtā «Silava», varēja notikt pateicoties Meža vēsturnieku kopas vadītājai Aijai Zviedres kundzei, kas ir šī pasākuma rīkotāja. Šā gada saieta devīze – «Ieskatīsimies meža nozares pagātnē!».

Lai pagātne neaizmirstos

Pasākums sākās ar Jāņa Poča grāmatas «Mana mūža meži» atvēršanu. Vārds tika dots grāmatas autoram, kas klātesošos īsumā iepazīstināja ar grāmatas saturu. Jānis Počs bijis uzticīgs savam Latgales novadam. Pēc Aizupes Meža tehnikuma absolvēšanas sācis strādāt Varakļānu mežsaimniecībā, tad dažādos amatos Daugavpils mežrūpniecības saimniecībā. Viņš saka, ka viss viņa darbs bijis sargāt un saglabāt mežu – gan no ugunsgrēkiem, patvaļīgas ciršanas, gan malu medniekiem. Visgrūtāk bijis cīnīties ar malu medniekiem, sevišķi ar tiem, kam uz pagonēm bijušas vairākas zvaigznes. Malu mednieki Jāni Poču arī sašāvuši. Pateicoties AS «Latvijas valsts meži» vadībai, grāmata «Mani mūža meži» tika dāvināta katram sanāksmes dalībniekam. Šai grāmatai ir liela vērtība mūsu nozares vēstures saglabāšanā.

Notika arī jau pagājušajā gadā iznākušās grāmatas «Mežam veltīti mūži» atvēršana. Izdevniecības «SIA divpadsmit» vadītāja Judīte Putāne pastāstīja par grāmatas izdošanu un pateicās par lielo ieguldījumu grāmatas tapšanā Krūzes kungam un Vilim Krūmiņam. Apbrīnas vērta ir Viļa Krūmiņa apņēmība, kas ar savu transportu savā brīvajā laikā apbraucis 700 kapsētas dažādos Latvijas novados, kur atradis mežkopju atdusas vietas un veicis skiču zīmēšanu, lai atvieglotu kapa vietas atrašanu. Domāju, ka visu mūsu vārdā varu Krūmiņa kungam izteikt pateicību par ieguldīto darbu. Grāmatai ir nenovērtējama vērtība mežkopju piemiņas saglabāšanā. Arī šo grāmatu jau pagājušajā gadā «Vecajiem āpšiem» dāvāja AS «Latvijas valsts meži» vadība.

Grāmata «Mežiem veltīti mūži» grāmatu veikalos vidēji maksā ap 70 eiro. Grāmatas izdevēja Judītes kundze, zinot dalībnieku pirktspēju, piedāvāja vienreizēju iespēju to iegādāties par ziedojumu. Paldies Putānes kundzei par sapratni! Žurnāla «Vides Vēstis» galvenā redaktore Anitra Tooma iepazīstināja ar nepelnīti aizmirstā meža nozares pārvaldes veidotāja un pirmā Meža departamenta direktora Kriša Meldera dzīves stāstu. Lasītājs materiālu par Krišu Melderi var izlasīt žurnāla «Vides Vēstis» oktobra numurā. Toomas kundze griežas ar lūgumu pie ikviena, darīt viņai zināmu, kam ir kāds materiāls par Kriša Meldera dzīvi. Pasākumā Viesojās arī izdevniecības «NT Klasika» pārstāvji, kas deva iespēju par izdevniecības cenu iegādāties raksta autora autobiogrāfisko romānu triloģiju.

Saņemot grāmatu «Mana mūža meži», Jānis Počs grāmatās ierakstīja savu autogrāfu, bet pēc tam sanākušie cienājās ar kliņģeri, kafiju vai tēju, un pārrunāja savā dzīvē notikušo pagājušajā gadā. Tā nemanot pienāca laiks posties uz mājām.

Mūsu visu vārdā gribu izteikt pateicību Latvija Zinātniskā Institūta «Silava» vadībai par laipno uzņemšanu un sagādāto «kafijas galdu», tāpat Aijai Zviedrei par pasākuma organizēšanu, un izdevniecības «SIA divpadsmit» vadītājai un galvenajai redaktorei Judītei Putānei par viņas nenovērtējamo darbu enciklopēdiskas grāmatas «Mežam veltīti mūži» izdošanā. Novēlu visiem labu veselību un nezaudēt optimismu!

Imants Zembergs, pensionēts mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *