Svarīgākais darbā ar koku – pacietība un precizitāte

 

Lai izdotos skaisti darbi, instrumentiem, ar kuriem apstrādā koku, jābūt kvalitatīviem. «Smalkajiem koka darbiem piemērotākā ir vītolu dzimtas šķetras, pīlādža un plūmes koksne, bet lielajiem –  priedes un egles koksne,» uzskata J. Rudzītis.

Katram savs izpildījums

Ar koka amatniecību Limbažnieks Jānis Rudzītis aizrāvies kopš bērnu dienām, šobrīd ikdienā strādā par darbmācības skolotāju, bet brīvajā laikā darbojas ar koku un māca no tā savem audzēkņiem veidot oriģinālus darbus. Viņš atzinīgus vārdus velta savam kādreizējam darbmācības skolotājam, no kura iegūtas pirmās nopietnās prasmes. «Internetā var atrast daudz galeriju ar kokgriezumiem, ir pieejamas grāmatas un videomateriāli, no kuriem var mācīties un, protams, arī strādājot praktiski un klātienē iepazīstoties ar citu darbiem,»  atzīst meistars. No atrastajiem materiāliem var pasmelties idejas, bet no paša esot atkarīgs izpildījums. «Lai izdotos skaisti darbi, jābūt kvalitatīviem instrumentiem, ar kuriem apstrādā koku. Sīkas detaļas no koka nevar izgriezt, ja nav smalku instrumentu. Svarīgi tos labi noasināt, tā ir vesela procedūra, lai neatkarīgi no šķiedras instrumenti labi grieztu, neplēšot koku.»

Izmanto šķetras koksni

Amatnieks Jānis Rudzītis iemīļojis netradicionālu materiālu –  vītolu dzimtas koku vai krūmu šķetru, kas netiekot atzīts par lietaskoku, bet J.Rudzītis tam atradis savu pielietojumu. Paša dārzā esot pieejami arī lieli, veci koki – plūmes, ābeles, ķirši, kas jāzāģē nost un pēc tam tiek sazāģēti dēlīšos, tiekot sagādāti arī koka atgriezumi un galdniecībā izmantojamais materiāls. Tie visi noder amatnieka darbam.  «Smalkajiem koka darbiem piemērota šķetra, pīlādzis un plūme, bet lielajiem –  priede un egle,» uzskata J. Rudzītis.  Meistars veido gan lielus gan mazus darbus. Katram tiekot atvēlēts savs laiks. Kastīšu darināšanai galvenokārt tiekot izmantota plūme, kurai ir interesants sarkanīgi brūns raksts, ķirsim tas esot brūngans. Darbs izskatās patīkamāk, ka koka tonis ir pēc iespējas krāsaināks, uzskata meistars.

Katrs darbs tiek apstrādāts

Amatnieks Jānis Rudzītis atklāj: «Koka virsmu apstrādei izmanto dažādus materiālus. Koka kastītēm izmēģināju laku un citus materiālus, bet finālā paliku pie bišu vaska. To izšķīdinu terpentīnā, uzklāju kārtu un tad pamatīgi iepucēju, kamēr kārta nonāk nost. Rezultātā  koks kļūst spīdīgs un izskatās gandrīz tāds pats, kāds tas sākotnēji bijis, tikai nedaudz tumšāks. Priedes un egles koka darbus  pārklāju ar eļļu, virtuves dēlīšus – ar linsēklu eļļu.»

Koks relaksē

Meistara kolekcijas lielformāta darbi ir dažādas mēbeles, stelles, trepes, bet smalkie darinājumi ir virtuves dēlīši, kastītes, koka glezniņas ar Vecrīgas motīviem. «Domāju, ka šis vaļasprieks, kas nopietni aizsācies pirms sešiem gadiem, turpināsies, jo ieceru ir daudz,» domā meistars. J.Rudzītis plāno gatavot pulksteņus ar kokgriezumiem, izmantošot liepas koksni. Amatnieks ir pārliecināts, ka koks ir pateicīgs materiāls ar ko darboties, un tas sniedz brīnišķīgu relaksāciju ikdienā.

Una Zeltkalne

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *