Studentu dzīve «kojās» – mīti un patiesība

Studentu dzīve nav iedomājama bez dzīves studentu viesnīcā jeb kojās.

Nereti saka, ja neesi dzīvojis kojās, tad neesi izbaudījis «īstu» studenta dzīvi.

Kā ir patiesībā, uzzināsi, tikai dzīvojot

Ir dzirdēti dažādi nostāsti par dzīvi kojās – istabas biedrs tavā istabiņā pēkšņi sarīko ballīti, bet tev nākamā dienā ir eksāmens. Gadās arī tā, ka kāds puspazīstams ienāk aizņemties tavu katlu un tad atgādā atpakaļ pēc nedēļas ārā metamu. Vai arī neatgādā nemaz. Drēbes no skapja pašas «iet prom» vai uzrodas istabas biedrenei mugurā. Un stāsti par administratorēm, no kurām dažas sauc par terminatoriem, jo neļauj atgriezties istabiņā tad, kad gribas. Vai arī ir studenti, kuri nedēļā uz istabiņu ved trīs dažādas «māsīcas», kuras paliek pa nakti. Taču dzīvei kojās ir arī savi «bonusiņi» – vienmēr vari dabūt gatavus mājasdarbus no vecākā kursa studentiem vai lieku ceptu kartupeļu porciju, ja pašam tie sen kā izbeigušies, iepazīties ar citu fakultāšu studentiem, t. sk. ārvalstu studentiem. Taču, kā ir patiesībā, uzzināsi tikai dzīvojot studentu viesnīcā, kā arī sarunās ar draugiem un paziņām, kuri ir dzīvojuši kojās. Katrā ziņā daudz kas no dzirdētā ir kļuvis par mītu un puspatiesību, studentu dzīvi veido katrs pats.

Kurš var pieteikties istabiņai studentu viesnīcā?

Ikviens LLU students var pieteikties istabiņai studentu viesnīcā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Šobrīd LLU darbojas četras studentu viesnīcas, bet, uzsākot jauno studiju gadu, LLU būs pieejamas piecas studentu viesnīcas (augusta beigās tiks atvērta 4. studentu viesnīca), kuras atšķiras ar atrašanās vietu un aprīkojumu. Viena Pārlielupē un trīs Jelgavas pilsētas centrā.

Cik cilvēku dzīvo vienā istabiņā?

Parasti vienā istabiņā dzīvo divi studenti, turklāt studenti paši var izvēlēties, ar ko kopā dzīvot. Studenti kojās netiek «sadalīti» pēc piederības fakultātei vai studiju programmai Tāpat ir iespēja īrēt istabiņu vienam, maksājot attiecīgi otra īrnieka istabiņas īres maksu. Taču istabiņās, kuru īres maksa ir 50 EUR, dzīvo trīs studenti vienā istabiņā. Ir tādas studentu viesnīcas, kur uz diviem studentiem ir pieejamas visas labierīcības istabiņā, bet ir tādas, kur ir, piemēram, koplietošanas dušas. Taču jāņem vērā, ka īres maksā nav iekļauta maksa par patērēto elektrību un papildpakalpojumiem. Jāatzīmē, ka students atbilstoši finansiālajām iespējām var izvēlēties arī lētāku studentu viesnīcu, kurai pagaidām vēl nav veikta rekonstrukcija, bet attiecīgi ir samazināta īres maksa – 50 EUR mēnesī. Šī studentu viesnīca (4. studentu viesnīca) tiks atvērta augusta beigās (istabiņā paredzot vietu trīs studentiem)

Vai jāved līdzi gulta un veļasmašīna?

Istabiņā ir pieejams aprīkojums, kas ietver gultu, skapi un citas sadzīvei nepieciešamās mēbeles un aprīkojumu. Visās studentu viesnīcās ir speciāli izveidota telpa ar veļas mašīnām un veļas žāvētājiem. (Par maksu) Visās studentu viesnīcās ir pieeja arī wi fi, turklāt studentiem, kuri dzīvo pastāvīgi, interneta pieslēgums jau ir iekļauts īres maksā.

Kāds ir diennakts režīms «kojās»?

Studentu viesnīcu ārdurvis ir slēgtas no plkst. 23.00 līdz plkst. 6.00. Ja ir nepieciešams iekļūt vai izkļūt no studentu viesnīcas laika periodā no 23.00 līdz 6.00, tad obligāti iepriekš ir jābrīdina administratore.

Vineta Kalve

pēc www.mf.llu.lv

Septiņi istabas biedru tipi «kojās»

1. tips – nejaušība

Pats pirmais un otrais istabas biedrs (tā kā istabiņā jādzīvo pa trim) ir nejaušība, kuras regulāciju uzņemas koju vadītāja.

2. tips – «uzlabotā» nejaušības versija

Otrs biedrs, iespējams, nemaz uzreiz neierodas uz pirmajām kopā būšanas un jaunas kopdzīves sākšanas «svinībām», bet ierodas aptuveni trīs dienas pēc oficiālo mācību sākšanās. Tas, protams, ir patīkams pārsteigums, kad istabā ienāk jauna cerība, jo šis cilvēks varētu būt pretējs pirmajam variantam. Viss, iespējams, pirmajās dienās šķiet daudz gaišākās krāsās…

3.tips – jauna cerība

Tad arī var notikt brīnums un patiešām var atrast vēl kādu, kam prātā tieši tā pati problēma. Neatliek nekas cits, kā apvienot spēkus un mainīt lietas. .. Šķiet, ka vairs labāk nevar būt, pat paša istaba kļuvusi par centru, ko nav vairs nepieciešamība tik bieži pamest. Un tomēr visas labās lietas kādreiz beidzas. Ar šo tipu var pienākt diena, kad vairs nevar saprast, vai šis cilvēks ir tas pats, kas sākumā. Kas ir tas, kas liek tik ļoti izmainīties vienā acumirklī?

4.tips – noteikti uz palikšanu

.. Sākums var nešķist tik ļoti aizraujošs, vajadzēja laiku adaptācijai un iepazīšanai. Beigu beigās atklājās, ka kopā varam darīt lietas, kuras vērts atcerēties arī tagad. Lai gan ar šāda tipa cilvēkiem var gadīties pāris grūtības, tomēr ir skaidrs – šī persona noteikti atradīsies kontaktpersonu lokā ne tikai uz pāris mēnešiem, bet uz visiem 100 gadiem, tādēļ ir vērts daudz ko uztvert piezemētāk. Veidojot ciešas draudzīgas attiecības, šis tips noteikti kļūs par to, kurš būs gatavs iet kopā uz vienotu mērķi, pat neaizdomājoties par šķēršļiem.

5. tips – klusētājs, vērotājs, atmosfēras bojātājs

..kas iepriekšējā istabā likās tik pašsaprotami, ar šo tipu nav iespējams. Šādi cilvēki vairāk vēro citu uzvedību, ir piesardzīgi, neko daudz nesaka. Vai nerunā nemaz. Tieši tāpēc atkal nākas izdomāt ko jaunu un nepieļaut apspiestību, jo galu galā, istabā katrs it kā dzīvo savu dzīvi, taču trīs istabas iemītniekiem ir kopīgs arī kas vairāk. To diemžēl šī tipa cilvēkiem ir grūtāk saprast. .. Īsti nevar vainot nevienu, ja otra raksturs ir pilnīgi citāds. Tas noteikti un, kādam par laimi, neilgst ilgi.

6.tips – neitralitātes kalngals

Šeit nav runa ne tikai par uzvedību, bet attieksmi, taču no abām pusēm. Šim tipam nav ne vainas, taču nevarētu teikt, ka tas ir ideālais istabas biedrs. Ar šo var mazliet parunāt, padalīties viedokļos un kopā uzēst pa kūkas gabalam, taču tas būtībā arī viss. .. Kad pienāk diena, kurā šis cilvēks dodas dzīvot kur citur, nekļūst īpaši skumji vai neizjūti īpašu zaudējuma sajūtu, paliek pāri tikai tā pati neitralitāte.

7.tips– nejaušība vs. liktenis vs. sakritība

Septītais noslēdzošais un vēl joprojām blakus esošais tips var izrādīties ar kopīgu divus gadus ilgu pagātni. Tas negadās bieži, ka ar personu, kas sākumā likās pilnīgi pretēja vīzijai par ideālu istabas biedru, šobrīd iespējams dalīties visā, vēl ideālāk, saskan gan gaume, gan kurpju izmērs, gan vēl 100 lietas. Šis ir tas istabas biedru tips, kas draudzību tikai sāk kojās, bet turpina visu atlikušo dzīvi.

Avots:  www.studentiem.lu.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *