2024. gada tēma «Meži un inovācijas: jauni risinājumi labākai pasaulei».
Valstis tiek mudinātas veikt vietējus, nacionālus un starptautiskus pasākumus, lai organizētu aktivitātes, kas saistītas ar mežiem un kokiem, piemēram, koku stādīšanas kampaņas.
21. marts FAO galvenajā mītnē Romā
21. martā atzīmē Starptautisko Mežu dienu. Pasākumā Romā piedalījās FAO ģenerāldirektors QU Dongyu; VE Edmondo Cirielli, ārlietu un starptautiskās sadarbības ministra vietnieks (Itālija); Sabrina Alfonsi kundze, padomniece lauksaimniecības, vides un atkritumu cikla jautājumos (Roma Capitale); God. Salio Waipo, (Papua–Jaungvinejas mežu ministrs); God. Samuel Abdulai Jinapor (Ganas zemes un dabas resursu ministrs); Ginters Volkners, Mežsaimniecības komitejas (COFO) priekšsēdētājs un pilnvarotais ministrs (Austrijas Republikas pastāvīgais pārstāvis FAO). Tika uzsvērti izcili transformatīvu inovāciju piemēri. 26. Martā notika koku stādīšana un ekskursijas gida pavadībā Pasaules koku un ziedu bibliotēkā, Romas Doria Pamphilj parkā. Pasaules koku un ziedu bibliotēkas – FAO parka atklāšana notika 2023. gada 15.oktobrī. Ievērojamajā un vēsturiskajā Romas zaļajā zonā Villa Doria Pamphilj FAO sadarbībā ar Roma Capitale iestādīja vairāk nekā 90 koku sugas, kas pārstāv 7 ģeogrāfiskos apgabalus no visas pasaules.
Inovācijas mežu aizsardzībai un izmantošanai
Tā kā 10 miljoni hektāru meža tiek zaudēti mežu izciršanas dēļ un aptuveni 70 miljoni hektāru katru gadu tiek skarti ugunsgrēkos, ir nepieciešami tehnoloģiski jauninājumi agrīnās brīdināšanas sistēmām par ugunsgrēkiem un mežu zudumiem, kā arī lai nodrošinātu ilgtspējīgu preču ražošanu.
Inovācijas un tehnoloģijas maina veidu, kā mēs aizsargājam un izmantojam mežus, saskaroties ar nepieredzētām problēmām, kas apdraud cilvēku labklājību un dabu. Jauni risinājumi pārveido mežsaimniecību, ļaujot precīzāk kartēt un uzraudzīt, dodot pamatiedzīvotājiem iespēju būt par mežu aizbildņiem, veicinot ekosistēmu atjaunošanu un virzot ilgtspējīgāku koksnes un meža produktu attīstību.
Apvienoto Nāciju Organizācijas ekosistēmu atjaunošanas desmitgades novatoriskas pieejas, tostarp mežu atjaunošana un koku stādīšana degradētās zemēs, var veicināt vienu trešdaļu no kopējā klimata mazināšanas apjoma, kas nepieciešams, lai līdz 2030. gadam ierobežotu sasilšanu zem 2°C, vienlaikus palielinot nodrošinātību ar pārtiku un iztikas līdzekļus.
Vineta Kalve