Stādāmā materiāla ieguves iespējas

DSC_7155_cv

Strauji tuvojoties pavasarim, daudzi meža īpašnieki sāk domāt par to, kā legāli iegūt meža stādāmo vai sējamo materiālu.

Šo kārtību valstī regulē Ministru kabineta noteikumi nr. 159 par meža reproduktīvo materiālu. Par šo pavasarī aktuālo jautājumu piekrita pastāstīt Valsts meža dienesta meža reproduktīvā materiāla vecākais inspektors Ritvars Ozoliņš.

Ja meža īpašnieks plāno izcirtumu atjaunot sējot, tad vislabāk iegādāties Kalsnavā nopērkamās sēklas, jo tām ir zināma izcelsme. Rakstot pārskatu par meža mākslīgo atjaunošanu, obligāti jānorāda sēklu izcelsme.

Pašam sava kokaudzētava

Lai iegūtu sertificētu stādāmo materiālu, meža īpašniekam obligāti nav jādodas uz kokaudzētavu. Ja nepieciešamais stādu skaits nepārsniegs 10000 gabalus, meža īpašnieks var izveidot pagaidu kokaudzētavu. Ja nepieciešamais stādu apjoms pārsniegs 10000, tad meža īpašniekam būs jāreģistrējas Valsts meža dienestā (VMD) kā stādu piegādātājam.

Kokaudzētavas izveidošanai izmantojamas ārpus meža esošas zemes. Vispirms jāsagatavo augsne. Tad var veikt sēklu izsēšanu. Sēklas var iegādāties Kalsnavas kokaudzētavā. Jāsaglabā izcelsmi apliecinošā etiķete un čeks. Otrs variants – ievākt čiekurus savā mežā, tos izkaltēt un savākt izbirušās sēklas, lai varētu iesēt savā kokaudzētavā. Tomēr šajā gadījumā darbība jāsaskaņo ar Valsts meža dienestu. Čiekuru un līdz ar to sēklu  izcelsme būs zināma, un ieguves avots reģistrēts. Saskaņošana ar valsts meža dienestu jāveic katru gadu. Iegādājoties sēklas sēšanai, jāzina, no kura reģiona sēklu plantācijas tās ievāktas. Piemēram, Vidzemē nav atļauts izsēt priežu, egļu un bērzu sēklas, kuras ievāktas Kurzemē. Izņēmums ir melnalkšņu sēklas, tās piemērotas visā Latvijā.

Kā rīkoties ar mežeņiem?

Joprojām daudzi meža īpašnieki izcirtumus papildina ar savā īpašumā iegūtiem mežeņiem. Tādā gadījumā saskaņošana ar Valsts meža dienestu nebūs nepieciešama. Tomēr ar mežeņiem atjaunota platība normatīvo aktu izpratnē būs dabisks apmežojums, līdz ar to nākotnē būs niecīga iespēja pretendēt uz 100% Eiropas Savienības atbalstu par meža ekonomiskās vērtības uzlabošanu. Tomēr pastāv iespēja arī mežeņus noformēt kā stādāmo materiālu ar zināmu izcelsmi. Tie jāizrok un jāpārstāda ārpus meža esošajā pagaidu kokaudzētavā. Jāraksta lūgums Valsts meža dienestā saskaņot stādāmā materiāla ieguvi. Iesniegumā jānorāda plānotais ieguves laiks, vieta, materiāla veids un apjoms, kā arī 30.dienas pēc ieguves pabeigšanas jāinformē VMD par iegūtā materiāla daudzumu.

Svarīgi tiem, kas plāno pretendēt uz Eiropas Savienības atbalstu

Pieredze rāda, ka īpašnieki stādus nopērk, bet pirkumu apliecinošus dokumentus pazaudē, un rakstot pārskatu par meža atjaunošanu, viņiem nav datu, ko ierakstīt pārskatā. Lai arī stādāmais materiāls ir ar zināmu izcelsmi, tomēr bez dokumentiem pierādīt to nav iespējams. Meža īpašnieks pārskatā ieraksta, ka jaunaudze ir dabiskas izcelsmes. Rezultātā meža valsts reģistrā šī informācija tiek ievadīta. Kā prognozē Ritvars Ozoliņš, nākotnē, pretendējot uz Eiropas atbalstu par meža ekonomiskās vērtības uzlabošanu, «zaļā gaisma», iespējams, būs tiem meža īpašniekiem, kuriem jaunaudzes ir atjaunotas mākslīgi ar zināmas izcelsmes skuju kokiem, bērziem un melnalkšņiem.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *