Spēcīgākā izaugsme pēdējo 6 gadu laikā

Saskaņā ar datiem par iekšzemes kopprodukta (IKP) ātro novērtējumu, Latvijas ekonomiskā izaugsme 2017. gada pēdējā ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada attiecīgo ceturksni veidoja 4,2% (pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātajiem datiem). Tādējādi, ja IKP ceturtā ceturkšņa pieauguma tempi netiks būtiski koriģēti, 2017.gadā kopumā Latvijas ekonomiskā izaugsme būs sasniegusi 4,5%, kas ir straujākais IKP pieauguma temps kopš 2011. gada, kad Latvijas ekonomika palielinājās par 6,4%.

Savukārt, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, 2017.gada ceturtā ceturkšņa IKP pieaugums pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātajiem datiem veidoja vien 0,3%, kas ir pērnā gada vājākais ekonomikas kāpums ceturkšņu griezumā.

Latvijas ekonomisko izaugsmi pērnā gada pēdējā ceturksnī tāpat kā visa 2017. gada laikā veicināja pievienotās vērtības kāpums lielākajā daļā tautsaimniecības nozaru. Rūpniecība ceturtajā ceturksnī uzrādījusi pieaugumu par 5%, ko nodrošināja spēcīgs apjomu pieaugums apstrādes rūpniecībā, kamēr elektroenerģijas ražošanas sektorā 2017.gada nogalē, pretstatā iepriekšējiem ceturkšņiem, bija vērojams kritums.

Neskatoties uz atsevišķu nozaru izaugsmes kritumu, kopumā priekšnosacījumi spēcīgai ekonomikas attīstībai pērn bija acīmredzami. Par to liecināja arī strauji augošais patērētāju un uzņēmēju ekonomiskā sentimenta indekss (ESI) gan Latvijā, gan ES kopumā, sasniedzot pēckrīzes augstākos līmeņus. Arī 2018. gada janvārī Latvijas un ES patērētāju un uzņēmēju noskaņojuma rādītājs saglabājās spēcīgs, norādot gan uz iekšējā patēriņa, gan ārējā pieprasījuma noturību.

Turklāt starptautiskās institūcijas visa pērnā gada laikā, kā arī šā gada sākumā pastāvīgi cēlušas pasaules ekonomiskās izaugsmes prognozes. Piemēram, Starptautiskais valūtas fonds 2018.gada 22.janvārī publicējis savas jaunākās prognozes, kuras paredz augstāku nekā iepriekš prognozēts pasaules ekonomikas izaugsmi un starptautiskās tirdzniecības pieaugumu šogad un nākamgad. Tāpat spēcīgāka izaugsme sagaidāma gan eirozonā, gan Krievijā, kas ierindojas Latvijas lielāko ārējās tirdzniecības partnervalstu sarakstā. Pozitīvais globālais fons un augošais ārējais pieprasījums ir būtiski veicinājuši Latvijas ekonomikas izaugsmi pērn, turklāt jaunākās ekonomiskās attīstības tendences liecina, ka arī šogad ārējā vide būs labvēlīga Latvijas eksporta un attiecīgi arī ekonomikas pieaugumam.

Avots: Finanšu Ministrija

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *