Sausuma dēļ iznīkuši meža stādījumi

Lai arī pēdējās dienās Latvija ir sagaidījusi lietu, šogad ilgstošais sausums ir negatīvi ietekmējis atjaunoto meža platību dzīvotspēju.

Daļa jaunaudžu ir iznīkušas nokalstot. Šobrīd, apsekojot pērn un šajā pavasarī stādītās platības, meža īpašnieki konstatē iznīkušas jaunaudzes, ko izraisījuši vairāki faktori, spēcīgās salnas un ilgstošais sausums šajā pavasarī.

Aicina apsekot atjaunotās platības

Meža atjaunošana galvenokārt notiek martā, aprīlī un maija sākumā līdz augsnē saglabājas mitrums. Šogad dažas ļoti siltas dienas aprīlī veicināja lapu izplaukšanu bērzu stādiem, kas vēlāk apsala stiprajās salnās, tādējādi novājinot jaunos kociņus.  Smilšainākās un mālainākās augsnēs stādītās meža platības ir iznīkušas sausuma dēļ. Tāpat ir cietuši arī stādījumi neizmantotās lauksaimniecības zemēs, kur bojājumu apjoms varētu būt 30–40% no iestādītām platībām.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks norāda, ka meža īpašnieki rēķinās, ka kāds procents meža atjaunošanas darbu var neizdoties un jāveic iestādīto kociņu papildināšana, taču šī gada situācija ir īpaši nelabvēlīga un meža atkārtota atjaunošanas prasīs lielus līdzekļus, lai atjaunotu iznīkušo mežaudzi. Atkārtota meža stādīšana iznīkušajās platībās nav vienkārša, jo tas ir liels darbs, kam gatavošanās darbi jāveic laicīgi– tiek pasūtīti stādi, nolīgti pakalpojumu sniedzēji darbam īsajā pavasara stādīšanas laikā. Meža atjaunošanas kopējās izmaksas sasniedz ap 1300 EUR par hektāru.

Pašlaik ir īpaši svarīgi apsekot savas meža platības, gan lai novērtētu, vai egļu audzēs nav redzami mizgraužu svaigi invadēti koki, gan apsekotu atjaunotās un ieaudzētās platības, kas varētu būt bojātas sausuma dēļ.

Rod risinājumu atbalstam

Pateicoties Latvijas Meža īpašnieku biedrības un Latvijas Kokrūpniecības federācijas savlaicīgai komunikācijai ar Zemkopības ministriju kopīgi rast risinājumus, lai atbalstītu iznīkušo platību atjaunošanu sausuma dēļ, š.g. 13.jūlijā ir atbalstīts ZM lūgums Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa sasauktajā Krīzes vadības padomes (KVP) sēdē. ZM aicināja KVP atbalstīt vairākus neatliekamus pasākumus situācijas stabilizēšanai saistībā ar ievērojamiem sausuma un salnu radītajiem zaudējumiem ne tikai Latvijas lauksaimniekiem, bet arī tās mežsaimniekiem.

Zemkopības ministrijai uzdots aicināt Lauku atbalsta dienestu (LAD), Valsts augu aizsardzības dienestu (VAAD) un bioloģisko saimniecību sertificējošās iestādes salnu un sausuma cietušajām saimniecībām saglabāt atbalstu, ja tā saņemšanas nosacījumu izpildi tieši ietekmēja vai kavēja nelabvēlīgie klimatiskie apstākļi. Tāpat LAD un Valsts meža dienests (VMD), vērtējot tīrumus un mežu, nepiemēros sodus par iznīkušajiem stādījumiem, ja to atjaunošanu un ieaudzēšanu kavēja sala un sausuma postījumi. Savukārt Valsts ieņēmumu dienestam, kredītiestādēm ZM rosinās nepiemērot soda sankcijas lauksaimniekiem un mežsaimniekiem, ja līgumu nosacījumu izpildi tieši ietekmējušas pavasara salnu un ilgstošā sausuma sekas.

LMĪB

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *