Saspringta situāciju ar meža ugunsgrēkiem

Šogad līdz 13. maijam bija reģistrēti un dzēsti jau 255 meža ugunsgrēki ar kopējo uguns skarto platību 150,2 hektāri, tajā skaitā jaunaudzes nodegušas 71,9 hektāru platībā.

Visā valsts teritorijā ar 2. maiju tiek noteikts meža ugunsnedrošais laikposms, kura laikā uzturoties mežos un purvos aizliegts: nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus; kurināt ugunskurus (izņemot īpaši ierīkotas vietas, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas); atstāt ugunskurus bez uzraudzības; dedzināt atkritumus; braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem; veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Kā norāda Valsts meža dienesta (VMD) ģenerāldirektors Andis Krēsliņš, biežākie meža ugunsgrēku izcelšanās iemesli ir cilvēku neuzmanīga vai tīša rīcība ar uguni. Pēdējos gados, ņemot vērā meža īpašnieku aktīvāku darbību ne tikai meža atjaunošanas darbos, bet arī tūrisma un dabas taku izveidē un rekreācijas vietu ierīkošanā, tāpēc ir arī pieaudzis meža apmeklētāju skaits un biežums, kas meža ugunsnedrošajā laikposmā pastiprina meža ugunsgrēku izcelšanās iespējas. No vienas puses sabiedrībā valda maldīgs uzskats par to, ka netiek pietiekami atjaunotas meža platības, bet no otras puses mēs secinām, ka biežākie meža ugunsgrēku izcelšanās cēloņi ir pašu iedzīvotāju neuzmanīga rīcība ar uguni, kas izraisa ugunsgrēku un tas īpaši postošs ir tieši jaunaudzēm. Šajā pavasarī sniegs nokusa samērā agri, to apstiprina arī ļoti lielais kūlas ugunsgrēku skaits, un tas pastarpināti ir iemesls salīdzinoši lielajam skaitam meža ugunsgrēku, jo daļai no tiem izcēlās no degošas sausās zāles.

VMD aprēķinājis, ka Latvijā viena meža ugunsgrēka gadījumā ik gadu uguns skar vidēji 1,3 ha meža zemes. Meža ugunsgrēku dēļ meža videi tiek nodarīti zaudējumi vidēji ap 425 000 eiro gadā. Par ugunsdrošības noteikumu neievērošanu var piemērot gan administratīvo atbildību, gan arī kriminālatbildību. Fiziskai personai naudas sodu var piemērot no 30 līdz 350 eiro, bet juridiskai personai no 70 līdz 700 eiro apmērā. Kriminālatbildība iestājas par tīšu un ļaunprātīgu meža dedzināšanu.

Avots: Valsts meža dienests

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *