Rudens izstādē izcīna «Rāmavas kausu»

Jau tradicionālas ir kļuvušas Ogres tehnikuma mežsaimniecības jomas  izglītības programmu audzēkņu profesionālās meistarības sacensības izstāžu centrā «Rāmava» rudens un pavasara izstāžu laikā.

Šogad «Rāmavas kausu» starptautiskajā kokgāzēju profesionāļu grupā ieguva Gatis Brencis, U24 (junioru) grupā – Jānis Kristers Ločs, bet starptautisko forvardera vadītāju profesionālajā grupā – instruktors (OT pasniedzējs) Dāvis Alksnis.

Sacenšas kokgāzēji un forvarderu vadītāji

Ogres tehnikuma sadarbība ar izstāžu centru «Rāmava» aizsākās 2015. gadā ar Ogres tehnikuma audzēkņu paraugdemonstrējumiem motorzāģu vadīšanā un koka apstrādē, 2016. gadā turpinājās ar profesionālās meistarības sacensībām motorzāģu vadīšanā.

2019. gada rudens izstādes «Lauksaimniecības un meža tehnika. Lauku sēta 2019» ietvaros nu jau devīto reizi notika kokgāzēju profesionālās meistarības sacensības, kuras papildināja jauna sacensību disciplīna – meža mašīnas forvardera vadītāju sacensības. Rudens izstādes laikā sacensību dalībnieki sacenšas par «Rāmavas kausu», bet pavasara izstādes laikā par «Ogres tehnikuma kausu».

Lai audzēkņi smeltos iedvesmu pilnveidot savas prasmes koku gāšanā un zāģēšanā, gūtu priekšstatu, kāds līmenis ir jāsasniedz, lai iegūtu tiesības startēt valsts un starptautiska mēroga kokgāzēju sacensībās, piedalītos pasaules kokgāzēju sacensībās, sacensībās atsevišķā kategorijā startē kokgāzēju jomas profesionāļi, Latvijas nacionālās izlases dalībnieki. Latvijas nacionālās izlases dalībnieki ievada Ogres tehnikuma kokgāzēju komandas dalībniekus starptautisko kokgāzēju disciplīnās, tādējādi kokgāzēju disciplīnu uzdevumi ir pietuvināti reālo kokgāzēju darba ikdienai darbā ar motorzāģi. Sacensību dalībnieki sacenšas koka gāšanā, motorzāģa ķēdes maiņā, kombinētā un precīzā sortimenta garumošanā un atzarošanā. Dalībnieku sniegums tiek izteikts iegūto punktu summā, kuri tiek piešķirti par katru uzdevuma precīzu izpildi. Arī laiks, kurā dalībnieks izpilda uzdevumu, ir noteicošs. Jāievēro arī tas, ka, steidzoties, nereti dalībnieki pieļauj kļūdas, kuras tiesnešiem ir jāpamana un par kļūdām tiek piešķirti soda punkti. Soda punkti tiek piešķirti par darba drošības pārkāpumiem.

Izstādes apmeklētājiem, vērojot profesionāļu komandu, kuru veido ikdienā strādājošie mežkopji, ir iespēja iepazīties un izzināt drošas darba metodes, lietojot motorzāģi, kā arī prasības tehnikai drošam darbam mežā un piemājas saimniecībā.

Dalībnieku skaits pieaug 

Kopš 2017.gada kokgāzēju profesionālās meistarības sacensības ir starptautiskas, jo tajās piedalās arī dalībnieki no citām  Baltijas valstīm,  no Lietuvas un Igaunijas. 2018.gadā sacensību dalībnieku lokam pievienojās arī komanda no Baltkrievijas, bet 2019. gadā  komandas no Zviedrijas un Somijas. Līdz ar to Ogres tehnikuma un izstāžu centra «Rāmava» rīkotās kokgāzēju sacensības ir aizsākušas labu tradīciju, organizējot Baltijas jūras valstu kokgāzēju un forvarderu vadītāju sacensības.

Atskatoties uz paveikto aizvadītajā laika periodā, priecē fakts, ka sacensību dalībnieku skaits pakāpeniski ir audzis.  2016.gadā, kad tika rīkotas pirmās Latvijas kokgāzēju sacensības, piedalījās  22 dalībnieki, 2018. gadā 34 dalībnieki, bet  šī gada oktobrī uz sacensībām pulcējās 42 dalībnieki no sešām valstīm. Arī sacensību infrastruktūra ir pilnveidota, nodrošināta labāka sacensību norises  redzamība izstādes apmeklētājiem, savukārt dalībniekiem ir dota iespēja koka gāšanas disciplīnā demonstrēt prasmes masta gāšanā, kas ir tikpat sarežģīts uzdevums, kā īsta koka gāšana. Laukums, kurā ir atvēlēts darboties Ogres tehnikumam, no 300 m² ir izpleties līdz 1500 m² kokgāzējiem, turklāt papildus tiek nodrošināts sacensību laukums meža mašīnu operatoriem, kuri demonstrē savas prasmes un veiklību darbā ar meža mašīnām – forvarderiem, paralēlajās distancēs vienlaikus startējot diviem dalībniekiem.

Ogres tehnikums 2018. gadā saņēma tiesības organizēt Eiropas jauno mežsaimnieku profesionālās sacensības 2021.gada maijā. Katru gadu kādā no Eiropas Savienības  dalībvalstīm maija mēneša izskaņā notiek Eiropas jauno mežsaimnieku profesionālās sacensības, kurās jaunie un topošie mežkopji sacenšas jau iepriekšminētajās disciplīnās un papildus katras valsts komanda veic 16 dažādus uzdevumus, demonstrējot savas prasmes un zināšanas par  mežu un medību saimniecību. Jāpiebilst, ka Ogres tehnikuma komanda šogad Zviedrijā, Svenljunga kopvērtējumā ierindojās 7.vietā  no 22 komandām, kuras pārstāvēja 17 nācijas. Individuālajā vērtējumā Ogres tehnikuma kokgāzēju komandas dalībniece Tīna Marianna Ķikule saņēma mazo sudraba un mazo bronzas medaļu par sniegumu meiteņu konkurencē.

Izstāžu sabiedrības «Rāmava» sniegtais atbalsts un ieinteresētība ir mudinājusi Ogres tehnikumam uzņemties iniciatīvu organizēt Latvijā Eiropas jauno mežsaimnieku sacensības. Tāpēc katras nākamās izstāžu centrā «Rāmava» organizētās kokgāzēju un forvarderu vadītāju sacensības kalpos kā sagatavošanās posms 2021. gada maijam.

Liels paldies izstāžu centram «Rāmava» un personīgi Gustam Lūsim par ieinteresētību, sadarbību un atbalstu, sekmējot mežsaimniecības jomas audzēkņu profesionālo izaugsmi!

Armands Lapiņš, Ogres tehnikuma profesionālo mācību priekšmetu pedagogs, motorzāģu vadītāju komandas treneris

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *