Protestā aicina aizstāvēt vecos mežus

21. novembrī pulksten 13.00 pie Latvijas Republikas Ministru kabineta ēkas notika veco mežu aizstāvības Klusais protests «Par veco mežu aizsardzību» Reaģējot uz publiskajā telpā izskanējušo informāciju par Klimata un enerģētikas ministrijas plāniem izcirst vecos mežus, iniciatīva «100 kailcirtes» vēlējās atgādināt valdībai, ka vecie meži ir Latvijas dabas daudzveidības pamats, kas joprojām tiek iznīcināts. Laika posmā no 2017. līdz 2022. gadam ir izcirsti vairāk nekā 9000 hektāri aizsargājamu meža dzīvotņu jeb tieši tik liela teritorija, cik aizņem Juglas, Mežciema, Purvciema, Teikas, Dārzciema, Ķengaraga, Maskavas priekšpilsētas, Pļavnieku, Rumbulas un Škirotavas apkaimes kopā ņemtas. Iniciatīvu atbalsta Latvijas dabas organizācijas: Latvijas Dabas Fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Zaļā Brīvība, Pasaules Dabas Fonds un «Fridays for Future» Latvia.

Vienlaikus piketa mērķis ir vērst uzmanību uz Klimata un enerģētikas ministrijas aplamo apgalvojumu, ka vecu mežu izciršana, aizstājot tos ar jaunaudzēm, veicinās oglekļa piesaisti. Pētījumi pierāda, ka, veco mežu nocērtot, tajā piesaistītais ogleklis agri vai vēlu nonāk atpakaļ atmosfērā, turpinot veicināt klimata pārmaiņas, bet jaunais mežs to nespēs piesaistīt atpakaļ, kamēr vien pats nebūs kļuvis vecs.

Vecu mežu iznīcināšana esot neprāts

Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs uzskata, ka vecu mežu izciršana nepalīdz palielināt oglekļa piesaisti. «Mežizstrādes rezultātā palielinās jaunu mežu īpatsvars. LVMI «Silava» dati rāda, ka 2011. gadā mežu, kuru vecums nepārsniedz 40 gadus (skujkoku mežu gadījumā tie tiek klasificēti kā jaunaudzes), bija 41% kopējās mežu platības, bet 2021. gadā – 45%. Mežu vecuma struktūras un dabas aizsardzības pasākumu dēļ 100 gadu vecumu pārsniegušu mežu īpatsvars šajā laikā mainījies maz, pieaugot no 7% līdz 8%. Dati, kas tieši parādītu, kāda vecuma meži tiek nocirsti, nav publiski pieejami, taču netieši par to liecina minētie meža vecuma struktūras dati. Tie ļauj viegli aprēķināt, ka tad, ja laikā starp 2011. un 2021. gadu meži nebūtu cirsti, 100 gadu vecumu pārsniegušu mežu īpatsvars šobrīd būtu ap 10%,» norāda Viesturs Ķerus.

Avots: www.lob.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *