No Latvijā nopērkamiem dekoratīvo koku un krūmu stādiem, iespējams izveidot harmonisku Japāņu dārzu pat pāris simts kvadrātmetru lielā zemes platībā.
Japāņu dārzā ir piemēroti nelieli krūmi, ložņājoši augi, daudzgadīgi ziedi – īrisi, dienlilija, krizantēmas, astilbe un papardes, kas labi aug ēnā. Fonam ir piemēroti zemie skujkoki: korejiešu egle, japāņu lapegle, tūja, kadiķi.
Pašlaik dārzu māksla Japānā sasniegusi visaugstāko attīstības līmeni. Tās pirmsākumi meklējami VI – VIII gadsimtā, kad dārza māksla tika aizgūta no Ķīnas. Japāņu dārza māksla ir unikāla parādība pasaules kultūrā. Akmens, ūdens, īpašs augu izvietojums, skulpturālie elementi – laternas, laukumi, soliņi, ir neatņemamas Japāņu dārza sastāvdaļas.
Japāņu dārzs ir miniatūra dabas ainava, kur mazs simbolizē lielu. Akmeņi simbolizē kalnus, dīķis – okeānu, dārzā katrs elements ir simbols, piemēram Japānas priede ir ilgmūžības, drosmes, vīrišķības, spēcīga rakstura simbols. Vēju izliekta, ar greizu stumbru, priede kļuvusi par vienu no Japānas simboliem. Pārsteidzoši, pat ņemot vērā priedes esamību vai neesamību mājas tuvumā, tiek izteikts viedoklis par cilvēkiem, kas tajā dzīvo. Ja dārzā ir priede, tad mājā dzīvojošie cilvēki ir raksturojami kā stipra gara, kuriem ir drosme nesalūzt, nepakļauties un grūtā situācijā nākt palīgā.
Par pārējiem simboliem turpināsim nākamajā avīzes numurā
Vineta Kalve