Pret konkurences pārkāpējiem vērsīsies stingrāk

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija 3.maijā pabeidza darbu pie grozījumiem Konkurences likumā, kas ļaus bargāk vērsties pret konkurences pārkāpējiem, it īpaši karteļu gadījumos.

Deputāti atbalstīja priekšlikumu par pārkāpumiem, kas izpaužas kā karteļa vienošanās. Šādi pārkāpumi tiks uzskatīti, ka tie radījuši kaitējumu un to rezultātā cena paaugstināta par 10 procentiem, ja vien netiks pierādīts pretējais. Patlaban likums paredz vien zaudējumu atlīdzināšanu cietušajām personām, nevis īpašus nosacījumus attiecībā uz karteļu gadījumiem.

Likuma grozījumi cita starpā arī paredz, ka turpmāk uzņēmējiem būs jāmaksā valsts nodeva par Konkurences padomes izvērtējumu saistībā ar tirgus dalībnieku apvienošanos. Nodevas apmēru noteiks valdība. Paredzēts, ka tās apmērs tiks diferencēts pēc apvienošanās dalībnieku kopējā apgrozījuma.

Savukārt par tirgus dalībnieku nelikumīgu apvienošanos padome varēs uzlikt naudas sodu jaunajam tirgus dalībniekam vai izšķirošās ietekmes ieguvējam līdz trim% no tā pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma. Iepriekš par šādiem pārkāpumiem varēja sodīt līdz 1400 eiro par katru dienu līdz pārkāpuma novēršanai.

Konkurences padome turpmāk varēs sodīt ar naudas sodu arī par informācijas nesniegšanu lietas izskatīšanas laikā, nepilnīgas informācijas nekoriģēšanu noteiktajā termiņā, kā arī par nepatiesas vai maldinošas informācijas sniegšanu. Sods par šādiem pārkāpumiem varēs būt līdz 1% no tirgus dalībnieku vai apvienības pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma, bet ne mazāk kā 50 eiro katram. Personām, kuras nav tirgus dalībnieki vai apvienības, naudas sods būs no 50 līdz 1400 eiro apmērā.

Noteikts, ka tirgus dalībniekiem varēs uzlikt piespiedu naudas sodu par tiesiskā pienākuma nepildīšanu. Soda apmēru nosaka līdz 5% no pēdējā finanšu gada vidējā vienas dienas neto apgrozījuma par katru dienu, bet ne mazāk kā 250 eiro par katru dienu līdz pienākuma izpildei.

Pēc tiesneša lēmuma vai ar datu subjekta piekrišanu, padome, izvērtējot attiecīgus pārkāpumus, turpmāk drīkstēs pieprasīt elektronisko sakaru komersantam atklāt un izsniegt saglabājamos datus. Tāpat, pamatojoties uz tiesneša lēmumu, padomei būs tiesības pieprasīt, lai kredītiestāde sniedz tās rīcībā esošās neizpaužamās ziņas.

Līdz ar izmaiņām paplašināts gadījumu skaits, kad tirgus dalībnieks var saņemt naudas soda samazinājumu. To varēs darīt, piemēram, ja tirgus dalībnieks pirmais iesniedz pierādījumus par citu karteļa vienošanās aizlieguma pārkāpumu.

Plānots, ka izmaiņas stāsies spēkā šī gada 15.jūnijā.

Avots: Saeima

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *