Pieņemti un no 5 jūlija stājušies spēkā grozījumi noteikumos, kuri precizē kompensācijas par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.
Grozījumi nosaka lielāku kompensāciju apmēru, kā arī jaunus izmaksas nosacījumus un kārtību. Lai pieprasītu kompensāciju noteikts pieteikšanās termiņš – līdz attiecīgā gada 1. oktobrim, lai Dabas aizsardzības pārvalde vai pašvaldības varētu izskatīt iesniegumu un pieņemt lēmumu, kā arī veikt kompensācijas izmaksu attiecīgajā gadā.
Sākot no 0,1 ha
Rīga, 2024. gada 2. jūlijā – Ministru kabinetā apstiprināts Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais noteikumu projekts «Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 17. septembra noteikumos Nr. 891 «Noteikumi par saimnieciskās darbības ierobežojumiem, par kuriem pienākas kompensācija, tās izmaksas nosacījumiem, kārtību un apmēru»».
Kompensācijas apmērs noteikts līdzvērtīgi tam, kāds pašreiz ir spēkā par saimnieciskās darbības ierobežojumiem Natura 2000 teritorijās un mikroliegumos, kuros kompensācija tiek izmaksāta no ES fondu līdzekļiem 2023.–2027. gada plānošanas periodā. Ievērojot kompensāciju administrēšanas izmaksas, maksājumi par saimnieciskās darbības ierobežojumiem ir noteikti, sākot no 0,1 ha lauksaimniecības un meža zemēs.
Publisko līdzekļu piešķīrums kvalificējas komercdarbības atbalstam, tāpēc ir noteiktas prasības atbalsta pretendentiem atbilstoši Komisijas regulas 2022/2472 (meža un lauksaimniecības zemēs, ja zeme tiek izmantota primārās lauksaimniecības produkcijas ražošanai) un Komisijas regulas 2023/2831 (lauksaimniecības zemēs, ja zeme tiek izmantota citiem mērķiem, kas nav primārās lauksaimniecības produkcijas ražošana) nosacījumiem.
Par kuriem ierobežojumi pienākas kompensācija
Kompensāciju piešķir par šādiem lauksaimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kuras nav Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas (Natura 2000), un mikroliegumos, kuros atbalsttiesīgā platība nekvalificējas kompensācijas saņemšanai no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem:
• aizliegta uzaršana un kultivēšana;
• aizliegta visu veidu saimnieciskā darbība.
Kompensāciju piešķir par šādiem mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kuras nav Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas (Natura 2000), un mikroliegumos, kuros atbalsttiesīgā platība nekvalificējas kompensācijas saņemšanai no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem:
• aizliegta jebkāda mežsaimnieciskā darbība;
• aizliegta koku ciršana galvenajā cirtē, kailcirtē vai kopšanas cirtē.
Nosacījumi un kārtība
Kompensāciju aizsargājamo ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas pieminekļu teritorijās piešķir, ja kopējā aizsargājamo ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas pieminekļu teritoriju platības summa ir lielāka par 0,1 hektāru vienas zemes vienības robežās.
Ja ir aizliegta mežsaimnieciskā darbība, koku ciršana galvenajā cirtē, kailcirtē vai kopšanas cirtē, kompensāciju piešķir, ja mežaudze sasniegusi vismaz 20 gadu vecumu.
Kompensācijas apmērs
Kompensācijas apmērs par vienu atbalsttiesīgās platības hektāru ir:
• lauksaimniecības zemēs – 140 euro;
• ja aizliegta jebkāda mežsaimnieciskā darbība, – 196 euro;
• ja aizliegta koku ciršana galvenajā cirtē un kopšanas cirtē, – 196 euro;
• ja aizliegta koku ciršana galvenajā cirtē, – 145 euro;
• ja aizliegta koku ciršana kailcirtē, – 52 euro.
Iepriekš noteikumos par vienu atbalsttiesīgās platības hektāru paredzēja kompensācijas apmērs bija 44 euro par hektāru lauksaimniecības zemēs, ja aizliegta jebkāda mežsaimnieciskā darbība, – 157 euro par hektāru; ja aizliegta koku ciršana galvenajā cirtē un kopšanas cirtē, – 157 euro par hektāru; ja aizliegta koku ciršana galvenajā cirtē, – 128 euro par hektāru; ja aizliegta koku ciršana kailcirtē, – 43 euro par hektāru.
Kur un kad jāiesniedz iesniegums
Iesniegumu (kurš atrodams šo noteikumu pielikumā) kompensācijas saņemšanai zemes īpašnieks iesniedz Dabas aizsardzības pārvaldē vai, ja īpaši aizsargājamo dabas teritoriju izveidojusi pašvaldība, pašvaldības domē vai pašvaldības pilnvarotā pašvaldības institūcijā
Iesniegumu par konkrēto gadu iesniedzējs iesniedz atbildīgajā institūcijā no attiecīgā gada 1. jūlija līdz attiecīgā gada 1. oktobrim.
Vineta Kalve pēc VARAM