Pavasaris – laiks stādīšanai

Ik gadu pavasarī norisinājušies neskaitāmi Meža dienu pasākumi, kuros bērni un pieaugušie ieguvuši jaunas zināšanas par meža nozari, notikušas meža sakopšanas un stādīšanas talkas.

Saistībā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju 2020. gada pavasarī, plānotie publiskie Meža dienu pasākumi ir atcelti, taču Meža dienu tradīciju mums ikkatram ir iespēja turpināt arī šogad, papildinot piemājas dārziņu ar brīnišķīgām dekoratīvo koku šķirnēm no Latvijā piedāvāto dekoratīvo stādu sortimenta, bet meža īpašniekiem – iesaistot stādīšanas darbos savus ģimenes locekļus.

Palīdzēs īstenot radošās idejas

Tradicionāli pavasaris ir labākais stādīšanas laiks. Stādīšanu var uzsākt, tikko augsne atkususi. Apstādījumu ierīkošana jāsāk ar projektēšanu, jeb plānošanu, lai apstādījumi būtu saskanīgi ar apkārtējo ainavu un arhitektūru.

«LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavas kā katru gadu, arī šogad rūpējušās par to, lai piedāvātu kvalitatīvus un Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotus dekoratīvo koku un krūmu stādus. Ievērojot drošības pasākumus, kokaudzētavas turpina darbu, savukārt Latvijas valsts mežu vēstniecības zinošās konsultantes iedvesmo klientus attālināti, stāstot par drošu atpūtu dabā un palīdzot izvēlēties tīkamākos dekoratīvos stādus pavasara darbiem.

Gan augu krāsu, gan augstuma izvēle ir tik plaša, ka ikviens interesents atradīs kāroto savam dārzam. AS «Latvijas valsts meži» «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavu darbinieki visā Latvijā ir gatavi katram individuāli palīdzēt piemērotāko stādu izvēlē paredzēto apstādījumu izveidei, konsultēt kā iegādātos stādus labāk audzēt. Plašais dekoratīvo stādu piedāvājums un cenas 2020. gada sezonai atrodamas interneta vietnē: https://www.lvm.lv/seklas-un-stadi/dekorativie-stadi/dekorativo-stadu-piedavajums

Konsultācijas par stādu saņemšanu, stādīšanas procesu, kopšanu un citu noderīgu informāciju var saņemt, zvanot Latvijas valsts mežu vēstniecības konsultantēm pa tālruni 23280001 vai rakstot  vestnieciba@lvm.lv. Iepriekš vienojoties un ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, Latvijas valsts mežu vēstniecību Rīgā, Vaiņodes ielā 1, var apmeklēt arī klātienē.

LVM kokaudzētavas, kur aug kvalitatīvi un Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemēroti dekoratīvo koku un krūmu stādi, kā arī stādu tirdzniecības laukumi atvērti darba dienās no plkst. 8.30 līdz plkst. 17.00, sestdienās, svētdienās un svētku dienās – slēgts.

Sezonas jaunumi

LVM kokaudzētavās regulāri atrodams kas jauns un neparasts. Šī gada pavasara sezonas viens no jaunumiem ir krūmmelleņu (Vaccinium corymbosum) šķirnes ‘Chandler’ un ‘Polaris’, kas augustā dos pirmās ogas. Šī gada jaunums ir arī Japānas rododendrs (Rhododendron japonicum) zied maijā – jūnijā.

Latvijas Dendrologu biedrība par 2020. gada koku izvēlējusies Eiropas dižskābārdi (Fagus sylvatica). LVM kokaudzētavās ir iespēja iegādāties Eiropas dižskābarža šķirni ‘Purpurea’ ar tumši purpursarkanu lapojumu, kas var sasniegt 15–18 m augstumu un 9–12 m platumu.

Kā norāda «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavu speciālisti, dārzkopim  pērkot stādus vienmēr ir jāizvēlas starp stāda lielumu un naudas resursiem, kurus var atļauties tērēt. Galvenā uzmanība pirkšanas laikā ir jāpievērš stāda kvalitātei – tā virszemes un stādu sistēmas attiecībai. Kā rāda dārzkopju pieredze, mazāka auguma stādi ieaugas vieglāk un pie labvēlīgas kopšanas uzrāda labāku augšanas gaitu, tie ir arī lētāki par liela izmēra stādiem.

Meža stādi

«Tos, kuri plāno atjaunot izcirtumus, aicinām neaizmirst, ka meža stādiem jāpiesakās laicīgi. Pasūtīt meža stādus nākamajiem gadiem iespējams pa tālruni, attiecīgajā kokaudzētavā. Lai stādi būtu piemēroti konkrētās meža platības atjaunošanai, nevajadzētu arī aizmirst par meža koku sugu ieguves apgabaliem, kuri noteikti, saskaņā ar Meža likuma 20.panta otro daļu, MK noteikumu Nr.159 (26.03.2013.) «Noteikumi par meža reproduktīvo materiālu» 4.pielikumā,» norāda AS «Latvijas valsts meži» «LVM Sēklas un stādi» pārdošanas izpilddirektore Irēna Aleksejuka. Viņa arī piebilst, ka stādu pietiekamība paredzama ar 2023. gadu, kad  ražošanas apjomu palielinās «LVM Sēklas un stādi» Podiņu kokaudzētava un jaunā kokaudzētava «Mežvidi» Jaunkalsnavas pagastā.

«LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavās 2020. gadā realizācijas cenas, piemēram, kailsakņu stādiem par tūkstots gabaliem ir: priedei – no 98,01 EUR, eglei – 145,20 EUR, bērzam – 148,83 EUR, melnalksnim – 162,14 EUR, lapeglei – 271,04 EUR, ozolam (t.sk. sarkanajam) – 318,23 EUR, liepai un kļavai – 325,49, hibrīdapsei – 726 EUR, saldajam ķirsim – 1300,75 EUR.

Ar vasku (Ekovax) apstrādātiem tūkstotis gabaliem: priedes ietvarstādiem  cena ir 302,50– 314,60 EUR , egles kailsakņu stādiem ar uzlaboto sakņu sistēmu – 350,90 – 387,20 EUR, bet egles ietvarstādiem – 314,60 EUR.

Apstrādātu ar Conniflex, aizsardzībai pret priežu smecernieku,  priedes ietvarstādu, cena 2020. gadā ir 323,07– 341,22 EUR (t.gb.), egles – 323,07 EUR (t.gb.).

Iespējams pasūtīt arī apstrādi ar TRICO un Plantskyd pret meža zvēru bojājumiem un ar Woodcoat, aizsardzībai pret priežu lielo smecernieku.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *