Patēriņa cenu ietekmē cenu kāpums pakalpojumiem un pasaules cenu dinamika

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2018.gada decembrī, salīdzinot ar 2018.gada novembri, patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,4%. Precēm vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,8%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,6%. Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām bija cenu kritumam degvielai (par 4,7%) un apģērbiem un apaviem (par 2,8%), kā arī cenu kāpumam pārtikai (par 0,6%).

2018.gada decembrī, salīdzinot ar 2017.gada decembri, kopumā cenas palielinājās par 2,6 procentiem.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni gada laikā bija cenu kāpumam pakalpojumiem – par 3,1%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,9 procentpunktiem. Straujākais kāpums bija vērojams ar mājokļa uzturēšanu saistītiem pakalpojumiem.

Cenu pieaugumu 2018.gadā ietekmēja arī degvielas cenu kāpums par 8,2%, kas par 0,5 procentpunktiem palielināja kopējo cenu līmeni. Kopš gada sākuma pasaules naftas cenas pakāpeniski palielinājās. Naftas cena oktobra sākumā sasniedza pēdējo četru gadu augstāko līmeni – 86 USD par barelu. Tomēr kopš oktobra vidus naftas cena strauji samazinājās, decembra beigās nokrītot līdz zemākajam līmenim kopš 2017.gada jūlija – 52 USD par barelu. Kopumā 2018.gadā naftas cenas pieauga vidēji par 30 procentiem.

2018.gadā vidējā gada inflācija bija 2,5%. 2019. gadā vidējā gada inflācija būs līdzīga 2018. gadā vērotajai. To turpinās ietekmēt dažādi piedāvājuma puses faktori saistībā ar akcīzes nodokļa palielināšanu, kā arī pieprasījuma puse, ko veicina ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums. Vienlaikus inflācija joprojām lielā mērā būs atkarīga no pasaules naftas un pārtikas cenu svārstībām.

Avots: Ekonomikas ministrija

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *