Pārnadžiem interesē egles un siens

Vienīgi regulāri sekojot līdzi situācijai savā mežā, iespējams to uzturēt izcilā stāvoklī.

Tieši tā savā īpašumā saimnieko Pārgaujas novada Raiskuma pagasta meža īpašnieks, meža nozares augstākā apbalvojuma «Zelta čiekurs» laureāts Gundars Seisums, kurš daudziem «Meža Avīzes» lasītājiem ir labi zināms no iepriekšējām publikācijām.

Meža ceļu un robežstigu uzturēšana daudziem joprojām ir nopietns izaicinājums. Seisuma kungs šos jautājumus nav atstājis novārtā. Arī jaunaudzes tiek regulāri koptas. Jauno mežu veido bērzi, egles, ozoli, apses un pat gobas. Var tikai apbrīnot Gundara Seisuma veikumu personīgajā mežā.

Sala laikā jāsarauj

Šā gada ziemas beigās saglabājies kailsals, tāpēc, kamēr pievešanas apstākļi bija labi, meža īpašnieks pievērsies malkas zāģēšanai mitrākajos nogabalos. «Dēlam atvaļinājums, tāpēc uzaicināju viņu palīdzēt malkas sagādes darbos. Kamēr piesalis, jāsteidz izvest ārā. Ciršanai izvēlos daļu no sausajiem kokiem, pārējie paliek meža daudzveidības uzturēšanai. Nozāģētās priedes mežā saskaldu,» atklāj G. Seisums.

Pieredzējušais meža īpašnieks turpina iepriekšējos gados iesākto paaugas un otrā stāva egļu atzarošanu. Tomēr šogad stipri jūtama pārnadžu ietekme. «Tiklīdz kokus atzaroju, tā dzīvnieki klāt un plēš nost mizu. Pirms atzarošanas rūpīgi jāpārdomā, vai vispār ir vērts to darīt,» spriež meža īpašnieks.

Dzīvniekiem interesē ne tikai koki

Tomēr briežveidīgo ietekme G. Seisuma īpašumā ir ne tikai mežā. Meža īpašnieks steidz rādīt pļavu, kuras malā glītās rindās sakārtoti siena ruļļi. Tie ietīti gaišākas un tumšākas krāsas plastikāta plēvēs. Tumšās krāsas ruļļi atlikuši pavisam maz. Kas noticis? «Graudaugu audzēšana kļuva neienesīga, tāpēc pļavu iznomāju vietējam zemniekam. Šobrīd, lai iegūtu platību maksājumus, nepietiek ar to, ka zālaugus nopļauj – tie arī jāsavāc. Nomnieks tā arī izdarīja. Tomēr pavisam nesen pamanīju, ka ruļļus apciemojuši ap 20 brieži. Gāju skatīties, ko viņi tur dara. Konstatēju, ka apmēram 10 ruļļi bija atplēsti un siens apēsts. Zīmīgi, ka pārnadži vislielāko interesi bija izrādījuši par tumšās krāsas ruļļiem. Varbūt tiem bail no gaišās krāsas? Informēju par to zemnieku, un viņš sāka ruļļus vest prom. Trakākais, ka saplosīto ruļļu fragmentus vējš iznēsājis pa tuvāko apkārtni. Jāsteidz vākt, kamēr nav sazaļojuši zālaugi, kas apgrūtina plastmasas gabalu meklēšanu,» spriež G. Seisums.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *