Vairākos pasaules zinātnieku pētījumos ir secināts, ka daba, jo īpaši meži, veicina fizisko un garīgo labklājību un var ievērojami uzlabot cilvēku veselību.
Meži var darboties kā buferis, kas uztur labklājību, nodrošina resursus (piemēram, pārtiku un medikamentus) un pakalpojumus, piemēram, gaisa attīrīšanu vai atpūtu, īpaši pilsētu teritorijās, potenciāli samazinot vides slimību un citu apdraudējumu iedarbību. Tomēr attiecības starp mežiem un cilvēku veselību ir sarežģītas, jo pierādījumi liecina arī par to, ka meža tuvumā esošās kopienas ir vairāk pakļautas zoonozēm un infekcijas slimībām, kuras bieži pastiprina mežu degradācija un ielaušanās.
Meži – cilvēka veselīgai dzīvei
Apvienoto Nāciju Organizācija lēš, ka mazāk nekā puse pasaules iedzīvotāju tiek nodrošināti ar būtiskiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Papildus zemajam pārklājuma līmenim pašreizējā COVID–19 pandēmija ir izraisījusi turpmākus veselības aprūpes traucējumus, kas varētu mainīt gadu desmitiem ilgušos uzlabojumus. Turklāt pēdējos gados ir pieaudzis tādu zoonožu slimību skaits kā COVID–19, SARS, MERS, Ebola, malārija un putnu gripa, un sagaidāms, ka nākotnē saslimstības un nāves gadījumu skaits no šādām slimībām pieaugs. Ilgtspējīgas attīstības programmas 2030. gadam un tās 17 ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) īstenošana var stiprināt impulsu šo neatliekamo izaicinājumu apkarošanai. Trešā ilgtspējīgas attīstības mērķa (SDG 3) mērķis ir nodrošināt veselīgu dzīvi un veicināt labklājību visiem jebkurā vecumā.
Meklē kompromisus
Līdz ar to 2021. gada jūlijā IUFRO uzsāka globālu zinātnisku novērtējumu par mežiem un cilvēku veselību mežu sadarbības partnerības (CPF) Globālo mežu ekspertu paneļu (GFEP) iniciatīvas ietvaros. Novērtējums sniegs uzticamu un sintezētu zinātnisku informāciju, kas ir ļoti svarīga, lai efektīvi izmantotu sinerģiju un panāktu optimālus kompromisus starp cilvēku veselību un meža ekosistēmu, to bioloģiskās daudzveidības (tostarp savvaļas dabas), kā arī koku saglabāšanu, atjaunošanu un ilgtspējīgu apsaimniekošanu. citos zemes lietojumos. Ziņojumā un tam pievienotajā politikas pārskatā tiks izklāstītas arī atbildes iespējas, kas attiecas uz politikas kontekstu dažādos līmeņos. Šo globālo novērtējuma ziņojumu plānots publicēt 2023. gada martā.
Avots: www.iufro.org