Pagājušā gada lietavas un šā gada sausums ir nodarījis postījumus jaunaudzēm

Saņemot informāciju no dažādu novadu meža īpašniekiem, nākas secināt, ka pagājušā gada rudens lietavas un šā gada sausums ir nodarījis ievērojamus postījumus jaunaudzēm.

Cietuši ir ne tikai pagājušā gada un šī pavasara stādījumi, bet arī desmit un vairāk gadus vecas jaunaudzes. Vecākās jaunaudzes, galvenokārt, cietušas no platību applūšanas rudens lietavu dēļ, savukārt pagājušogad un šogad stādīto kociņu bojāeju ir izsaucis garais sausuma periods pavasarī un vasaras sākumā.

Pašlaik ir vērojama lietavu un sausuma reģionālā ietekme, Latgales pusē jaunaudzes pārsvarā ir bojātas lietavu ietekmē, savukārt Kurzemes, Zemgales un Vidzemes reģionā vairāk ir cietuši jaunie stādījumi, ko izsaucis sausums. Šobrīd bojā gājušo jaunaudžu platības tiek apzinātas, taču ir zināms, ka tie ir vairāki simti hektāru.

Kā norāda Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, pēdējo mēnešu klimatiskie apstākļi mežsaimniekiem ir bijuši vieni no nelabvēlīgākajiem vairāku pēdējo desmitgažu laikā… Pastāv bažas, ka jaunie kociņi, kuri pašlaik ir izdzīvojuši, bet ir novājināti, varētu pastiprināti ciest no meža kaitēkļu un slimību bojājumiem.

Latvijas Meža īpašnieku biedrība ir vērsusies Zemkopības ministrijā ar lūgumu veikt grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz atbalstu dabas katastrofās cietušo mežaudžu atjaunošanai izmantojot Eiropas Savienības finansējumu un iekļaut atjaunošanas atbalstam atbilstošo platību sarakstā arī tās audzes, kuras bojāeju ir izsaukušas lietavas un sausums.

Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *