Meža nozarei 2018. gads būs mērens izaugsmes laiks, kurā sava nozīme būs ne tikai iepriekš veiktajām investīcijām un notiekošajam noieta tirgos, bet arī apaļkoksnes resursu pieejamībai, prognozē nozarē strādājošie uzņēmumu vadītāji.
Tā kā kokrūpnieki lielākoties savus izstrādājumus realizē ārzemēs, no pieprasījuma ārvalstu tirgos ir atkarīgi arī šajā jomā strādājošo ienākumi. Tieši notikumi lielākajos noieta tirgos, kā arī konkurentvalstu ražotāju aktivitāte ir tie faktori, kas šogad var ietekmēt Latvijas ražotāju ienākumus. Uzņēmēji gan teic, ka pašlaik, pirmajās janvāra dienās, ir samērā grūti prognozēt visa gada rezultātus, jo situācija var mainīties strauji. Vienlaikus tie norāda uz klimatiskajiem apstākļiem, kuru dēļ ir apgrūtināta ne tikai mežizstrāde, bet arī jau izcirstās koksnes transportēšana. Aptaujātie arī uzskata, ka iepriekš veiktās investīcijas nozarē ir bijušas fokusētas darba ražīguma paaugstināšanai un dziļākas pārstrādes produktu ražošanai, kas ļauj uz nākotni raudzīties optimistiski.
«Izņemot grūtības ar izejmateriāla – apaļkoka – pieejamību, pašlaik neredzu citu risku, kas varētu apdraudēt prognozi par mērenu izaugsmes gadu,» uzsver Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Viņš uzskata, ka kopumā nozare visa gada laikā sasniegs kārtējo ienākumu rekordu, kaut arī kopējās izaugsmes temps būs vien dažu procentu robežās. «Latvijā šogad darbību nesāks neviena ļoti liela jauna kokapstrādes ražotne, jo tādu investīciju projektu vienkārši nav, kaut arī reģionālā griezumā vietēja mēroga jaudas pieaugumi un jaunas ražotnes tiks atvērtas,» zina stāstīt K. Klauss.
Avots: db.lv, Māris Ķirsons