Natura 2000 tīkls aizņem 25% no ES mežu platībām un tas ir lielākais aizsargāto platību tīkls pasaulē, kura mērķis ir apvienot dabas aizsardzību ar ilgtspējīgu zemes apsaimniekošanu. Briselē notikušās Eiropas Mežu Institūta (EFI) konferences laikā tās dalībnieki uzsvēra problēmas Natura 2000 tīkla ieviešanas procesā, jo īpaši meža īpašnieku neiesaistīšanu Natura 2000 platību izvēlē. Tas noveda pie situācijām, ka meža īpašnieks par meža apsaimniekošanas ierobežojumiem uzzināja tikai tad, kad vēlējās veikt saimniecisko darbību.
Tīkla veidošana šādā veidā, būtībā, sodīja tos meža īpašniekus, kas apsaimniekojot mežus bija saglabājuši īpaši daudz dabas vērtību, ko Natura 2000 tīkls uzskata par īpaši nozīmīgām. Kā nozīmīgu apdraudējumu tīklam un iemeslu, kas kavē dabas aizsardzības mērķu sasniegšanu minēja arī klimata pārmaiņas, kas negatīvi ietekmē daudzas ekosistēmas.
Konferences paneļdiskusijā piedalījās arī Eiropas meža īpašnieku konfederācijas (CEPF) ģenerālsekretāre Emma Berglunda. Viņa uzsvēra, ka meža īpašnieki uztver Natura 2000 tīklu ļoti nopietni, taču tīkla ieviešanas metodes ir izveidojušas uzticības trūkumu. Tieši meža īpašnieki ir tie, kuriem ir jānes tīkla uzturēšanas izmaksas, jo bieži vien kompensāciju sistēmas ir grūti pieejamas, neeksistējošas vai nepietiekami finansētas. Kā vissvarīgāko ziņu viņa minēja, ka tieši īpašuma tiesību saglabāšana ir pamats, lai meža īpašnieki pieņemtu Natura 2000 tīklu un meža apsaimniekošana būtu ar ilgtermiņa perspektīvu arī bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai.
Avots: Latvijas Meža īpašnieku biedrība