Meža stādmateriāls rudenim ir pieejams

Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC) veicis  kokaudzētavu aptauju par meža stādmateriāla pieejamību šī gada rudenim.

Aptauja veikta, jo privāto mežu īpašnieki ne reizi vien ziņojuši, ka ir grūtības iegādāties meža stādmateriālu, jo  kokaudzētavas to nespēj piedāvāt ne konkrētajā gadā, ne arī uz nākamajiem gadiem.

Stādu pieejamība privātajās meža kokaudzētavās

Stādu pieejamība Vidzemē – Aptaujas brīdī (2021.gada maija sākumā) katrā no Vidzemes kokaudzētavām varēja rezervēt sev nepieciešamos stādus kā šā gada rudenim vismaz 3 ha lielas meža platības apstādīšanai, tā nākamā gada pavasarim. Tomēr katrā kokaudzētavā norādīja, ka pieteikšanās sev nepieciešamajam stādu daudzumam un sugai ir jāveic pēc iespējas laicīgāk, jo – situācija ar stādu pieejamību kokaudzētavās var mainīties ļoti strauji, dažu dienu laikā. 

Stādu pieejamība Latgalē – Arī Latgales kokaudzētavās šī gada rudenim iespējams pieteikties stādiem vismaz 2 ha meža platības apstādīšanai. Lai noskaidrotu precīzu informāciju par stādu pieejamību rudenim, ieteicams ar kokaudzētavām sazināties jūlija beigās. Divās kokaudzētavās stādi rudenim vairs nav pieejami. Attiecībā uz stādu pieejamību nākamā gada pavasarī, stādiem vēl ir iespējams pieteikties, bet tas jādara pēc iespējas laicīgāk! Pagaidām uz nākamā gada pavasari stādi nav pieejami tikai vienā kokaudzētavā. Arī šajā novadā situācija var mainīties ļoti strauji.

Stādu pieejamība Kurzemē – Visās Kurzemes kokaudzētavās stādi rudenim un nākamā gada pavasarim vēl ir pieejami. Lai noskaidrotu precīzu situāciju par pieejamo stādu daudzumu ar kokaudzētavām ieteicams sazināties jūlija beigās.

Stādu pieejamība Zemgalē – Stādi uz šī gada rudeni vairs nav pieejami, lai noskaidrotu situāciju par to pieejamību nākamā gada pavasarim, ar kokaudzētavu ieteicams sazināties šī gada augustā.

Ja meža īpašnieks stādus savam mežam vēlas iegādāties kādā no LVM kokaudzētavām, vispirms nepieciešams apmeklēt LVM mājaslapas sadaļas  «Sēklas un stādi» apakšsadaļu – «Meža stādi». Pēc tam jāaizpilda tur atrodamā pieteikuma veidlapa, lai pieteiktos sev interesējošajiem meža stādiem sev tuvākajā LVM kokaudzētavā.

Visos augstākminētajos novados priedes, egles, bērza un melnalkšņa stādus iespējams iegādāties kā kailsakņus, kailsakņus ar uzlabotu sakņu sistēmu un ietvarstādus. Pieejami arī hibrīdās apses, ozola un dažāda veida dekoratīvie stādi. Svarīgākais ko atcerēties – meža atjaunošanas darbi jāplāno laicīgi un gadījumos, ja mežu plānots atjaunot stādot, stādiem ieteicams pieteikties jau neilgi pēc mežizstrādes darbu pabeigšanas. Šādā gadījumā ar stādu ieguvi sev nepieciešamajā daudzumā un laikā nevajadzētu būt nekādām problēmām.

Edgars Iecelnieks, LLKC

Viens Komentārs par Meža stādmateriāls rudenim ir pieejams

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *