Meža nozares konference 2019

28. novembrī gadskārtējā Meža nozares konference norisinājās Ogres tehnikumā (OT).

Konference bija plašāk apmeklēta nekā parasti,  bija ieradušies meža īpašnieki no dažādām Latvijas vietām – Liepājas, Ventspils, Valmieras, Smiltenes, Vecumniekiem, Jelgavas, Rāznas, Lielvārdes, Ķeguma.

Zemkopības ministrija informē par aktualitātēm

Atklājot Konferenci, viesus ar muzikālu priekšnesumu sveica OT vokāli instrumentālā ansambļa dalībnieki pedagogu Lienes un Reiņa Grīnhofu vadībā. Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante iepazīstināja viesus ar Ogres tehnikuma struktūru, kurā lielākā no četrām izglītības programmu nodaļām ir tieši Mežsaimniecības, kokizstrādājumu un medību nodaļa.

Konferencē piedalījās zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, Zemkopības ministrija un saistītās institūcijas informēja privāto mežu īpašniekus, mežu apsaimniekotājus, mežsaimniecības uzņēmējus, meža nozarē nodarbinātos un citus interesentus par aktualitātēm un norisēm meža apsaimniekošanā.

Konferences turpinājumā par aktuālo nozarē stāstīja Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktora vietnieks Normunds Strūve, Valsts meža dienesta Meža resursu pārvaldības departamenta direktore Solvita Mūrniece, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Meža konsultāciju pakalpojumu centra direktors Raimonds Bērmanis, Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora vietniece Gunta Gabrāne.

Par sabalansētas mežsaimnieciskās darbības pieredzi ar sugām un biotopiem labvēlīga stāvokļa nodrošināšanu dalījās Somijas Meža centra (Suomen metsakeskus) meža un dabas vērtību apsaimniekošanas konsultante Paivi Tiiva. Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus informēja par meža putniem labvēlīgas mežsaimnieciskās darbības metodēm, kas ļautu saglabāt virkni apdraudēto putnu sugu.

Savukārt AS «Latvijas valsts meži» mežsaimniecības plānošanas vadītājs Aigars Dudelis iepazīstināja ar ainavu ekoloģijas pieeju dabas vērtīgo teritoriju un sugu saglabāšanai.

Risinājumi un viedokļi

Atraktīvā un asprātīgā moderatora Anša Bogustova vadībā konferencei atvēlētais laiks pagāja nemanot. Konferences noslēgumā, tika veikts sava veida rezumē, izvēloties meža īpašnieku no klātesošo vidus paust savu viedokli, lai līdz nākamajam gadam kopīgi padomātu, kā sasniegt līdzsvaru starp ainavu, dabas aizsardzības jautājumiem un saimniecisko darbību mežā.

Meža īpašnieks Kārlis Blūms: «Ilgu laiku strādājot nozarē, vienmēr esmu centies izvairīties no galējiem uzskatiem. Atgādinot šodienas meža īpašnieku jautājumu, vēlos norādīt, ka jaunaudžu statistika ir svarīga ne tik daudz mazajam meža īpašniekam, bet valstij. Jo svarīgi ir zināt, cik liela valstī ir mežaudžu krāja.  Izglītība ir pirmajā vietā un ar to mēs saskaramies katru dienu. Arī šī konference ikvienam no mums kaut ko jaunu iemāca. Un visbeidzot, ir iespēja atstāt zemi aizaugšanai, kā tas notika pirms Latvijas neatkarības atgūšanas, putnu būtu vairāk, cilvēku būtu mazāk, tas ir viens dramatisks scenārijs. Otrs ir – strādāt. Tie, kas mēs šeit esam palikuši, mums ir jāstrādā! Ir jāpazemina agresijas tonis, ir jāturas kopā un jāstrādā.»

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *