Meža īpašnieku kooperācijai Kurzemē šis būs attīstības gads

 

2015. gads nesis strauju pieaugumu gandrīz visu kooperatīvu darbības rādītājos. Ja 2014. gads bija vēsturisks ar to, ka Latvijas kokmateriālu tirgū ienāca pašiem meža īpašniekiem piederoši mežsaimniecības uzņēmumi – kooperatīvi – tad 2015. gads ieies vēsturē kā gads, kad meža īpašnieku kooperācija Latvijā ir pārvarējusi sākotnējo iešūpošanās fāzi un sāk uzņemt apgriezienus.

Pārdod sešas reizes vairāk

Tā, piemēram, Kurzemē kooperatīvā sabiedrība «Mežsaimnieks» kopš gada sākuma no savu biedru mežiem ir jau pārdevusi kokmateriālus par 530 tūkstošiem eiro.  Tas ir vairāk kā 12 tūkstoši kubikmetru vai gandrīz 400 piekrautas kokvedēju kravas.  Un, ja ļaus laika apstākļi, līdz gada beigām plānots pārdot 17 tūkstošus kubikmetru par vienu miljonu eiro, kas ir sešas (!) reizes vairāk nekā pirms gada. Tas viss dod jaunas iespējas plānot savus darbus, nodrošināt labāku darbu regularitāti pakalpojumu sniedzējiem un piegāžu regularitāti koksnes pircējiem.  Pirms gada KS «Mežsaimnieks» tas bija daudz sarežģītāk.

Atjauno un kopj

Šāda pat attīstība ir redzama arī citu mežsaimniecības darbu jomā.  Ja iepriekšējā stādīšanas sezonā KS «Mežsaimnieks» biedru mežos tika apstādīti 8 hektāri izcirtumu, tad nākamajā sezonā jau plānots sagatavot augsni un apstādīt jau ap 100 hektāriem izcirtumu.  Tas nozīmē, ka šoruden un nākamā gada pavasarī šajos izcirtumos tiks iestādīti ap 225 tūkstošiem jauno kociņu.  Jaunaudžu kopšanas jomā šie skaitļi ir attiecīgi 15 un vairāk kā 200 hektāri, kuriem plānots uzrakstīt projektus un tuvākā gada laikā tos izkopt izmantojot šobrīd pieejamo Eiropas finansējumu.  «Šobrīd mūsu biedriem aktīvi rakstām arī Eiropas projektus un kur nepieciešams ar GPS zīmējam skices.  Mēs ar šo aktivitāti neplānojam pelnīt lai veicinātu Eiropas naudas izmantošanu mūsu biedru mežu kvalitātes uzlabošanā.  Kooperatīva darbības nodrošināšanai pietiek ar ieturējumiem no cirsmu izstrādes,» norāda KS «Mežsaimnieks» izpilddirektors Grigorijs Rozentāls.

Biedru skaits aug

Arī biedru skaits kooperatīvā šogad ir audzis par 40 procentiem, sasniedzot Kurzemē jau 46 biedrus.  Šiem biedriem kopā pieder vairāk kā 2500 hektāri meža zemju.  Mums šobrīd jau ir pirmie biedri arī Zemgalē, tāpēc vēlamies nākotnē sevi pozicionēt kā Kurzemes un Zemgales meža īpašnieku kooperatīvo sabiedrību.

Kooperatīva darbība šodien jau rada arī būtisku skaitu darba vietu mūsu regulāro kontraktoru uzņēmumos, kas veic mums nepieciešamo mežsaimniecisko darbu izpildi.  Saviem biedriem mēs nodrošinām ne vien bezmaksas informāciju un padomu, bet arī iespēju kvalitatīvi apsaimniekot savu mežu strādājot caur pašiem meža īpašniekiem piederošu uzņēmumu, kam ir vērā ņemama un augoša klātbūtne koksnes un pakalpojumu tirgū,» saka Grigorijs Rozentāls.

«Kā nākamos tuvākā gada izaicinājums mūsu kooperatīvajā sabiedrībā mēs redzam meža sertificēšanas grupas izveidošanu, datorizētu risinājumu ieviešanu mežsaimniecisko darbu plānošanā un mūsu klātbūtnes stiprināšanu Ziemeļkurzemē un Zemgalē, izveidojot šajos reģionos savu stabilu kontraktoru bāzi. Protams, aicinām visus Kurzemes un Zemgales meža īpašniekus mūsu pulkā,» norāda KS «Mežsaimnieks» izpilddirektors Grigorijs Rozentāls.

www.mezsaimnieks.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *