Meža īpašnieks Gatis Strads ne tikai kontrolē ugunsdrošību savās un kaimiņu zemēs, bet arī aktīvi strādā, lai visi viņa īpašumā esošie meža ceļi būtu braucami.
«Mans kā īpašnieka pienākums ir gādāt par to, lai Valsts meža dienesta darbinieki pēc iespējas ātrāk un ērtāk var piekļūt ugunsgrēka vietai,» saka Gatis Strads no Cēsu novada.
Gādā, lai ceļi būtu izbraucami
Gata Strada īpašumā Gaujas nacionālā parka dabas lieguma un ainavu aizsardzības zonā, Ungura ezera krastā, meža ceļi stiepjas vairāku kilometru garumā. Šogad no kritušiem kokiem viņš atbrīvojis vienu ceļu, kas ir blakus purvājam. Nolīdzis ekskavatoru, lai nolīdzina ceļa pamatni. Tagad ceļš ir braucams. «Gan manā īpašumā, gan kaimiņu zemēs ir lielas purvāju platības. Mēs ļoti labi zinām, cik bīstami ugunsgrēki var izcelties šādās vietās, it sevišķi, ja ir tik sausas vasaras, kā šī,» neslēpj Gatis. «Tik pat skaidrs ir tas, ka tādi sausuma periodi būs arī nākotnē. Negribu, lai man un citiem kaimiņiem būtu ilgstoši jāelpo degošas kūdras smaka.»
Domājot par nākotni, lai nepieciešamības gadījuma uguns dzēšanas darbi būtu efektīvāki, meža īpašnieks spriež, ka vajadzētu ierīkot arī ūdens ņemšanas vietu.
Uguns mežā neuzmanību nepiedod
Meža saimnieks novērojis, ka ugunsgrēki viņa un kaimiņu zemēs nenotiek bieži, bet tie ir regulāri. Pēc viņa domām ugunsgrēku izcelšanās parasti notiek atpūtnieku darbības rezultātā. «Gaujas nacionālais parks ar savu maz ietekmēto dabu ir vilinājums daudziem atpūtniekiem. Par to liecina daudzās taciņas un arī ugunskuru vietas gar ezera krastu. Tomēr daļa atpūtnieku tomēr nemāk uzvesties. Pagājušajā vasarā apsekoju savu mežu un pāris metrus no manas robežas, valsts mežā pamanīju kādu makšķernieku, kurš neatbilstošā vietā bija izveidojis malkas krāvumu un gatavojās pielaist uguni. Rīkojos tā kā parasti, brīdināju viņu, ka ugunskura kurināšana sausajā laikā ir nelikumīga un ja viņš to izdarīs, es izsaukšu policiju. Atpūtnieks manu brīdinājumu ņēma vērā un jau pēc brīža, neiekūris uguni, devās projām. Pirms dažiem gadiem netālu no šīs vietas jau bija vairāki ugunsgrēki, kurus visticamāk izraisīja kāds bezatbildīgs atpūtnieks. Bez ugunsgrēka kaimiņa zemē neiztika arī šogad. Labi, ka tas bija neliels. Es domāju, ka tas būtu katra cilvēka pienākums brīdināt personas, kas gatavojas pārkāpt likumu,» ir pārliecināts Gatis Strads.
Būsim modri un sagatavojušies
Lai gan augusta sākumā, sakarā ar lietusgāzēm, ugunsbīstamība daudzos Latvijas mežos ir samazinājusies. Tomēr nav zināms, kādi laika apstākļi būs vasaras noslēgumā. Tāpēc jebkuram, kurš dodas aktīvā atpūtā uz mežu, ar uguni jārīkojas apdomīgi. Ugunskurus var kurt tikai tādās vietās, kas tam paredzētas un kur nenotiks uguns tālāka izplatīšanās. Dodoties prom ogles aplejamas ar ūdeni vai apberamas ar smiltīm, tādā apjomā, lai degšanas process būtu pārtraukts pilnībā.
Daudzi ugunsgrēki pierādījuši, ka svarīgs aspekts to ātrai ierobežošanai ir piekļuves iespējas degšanai vietai. Ja nav lietojamu piebraucamo ceļu, darbi ir apgrūtināti un izdegušās platības lielākas.
Raimonds Mežaks, mežkopis