Meža īpašnieki mācās stādīt kokus

IMG_9853_cv

Pavasara sezona tradicionāli meža apsaimniekotājiem ir laiks, kad tiek atjaunotas izcirstās platības. Meža atjaunošana mākslīgi visbiežāk notiek stādot, pavisam retos gadījumos sējot. Tomēr, pirms ķerties pie šī atbildīgā uzdevuma, meža apsaimniekotājiem lietderīgi būtu pamācīties.

Izglītojas meža atjaunošanas jautājumos

Lai paaugstinātu privāto meža īpašnieku kompetenci meža atjaunošanas jautājumos, aprīļa vidū Valmierā, Meža konsultāciju un pakalpojumu centra (MKPC) Ziemeļvidzemes nodaļas vadītājs Andris Vīrs kopā ar savu kolēģi, Velgu Senkovsku no Limbažiem, bija noorganizējuši arodapmācības. To ilgums – divas dienas. Kā atklāja Andris Vīrs, tad interese par arodapmācībām bijusi liela. Sākotnēji bijis plānots, ka mācībās piedalīsies 15 interesenti, tomēr aktivitātei tuvojoties potenciālo dalībnieku skaits sasniedzis 19. Mācību pirmajā dienā  notika lekcijas, kuras lasīja MKPC darbinieki Andris Vīrs un Velga Senkovska, kā arī viens no kompetentākajiem zinātniekiem meža atjaunošanas jautājumos, Latvijas valsts mežzinātnes institūta «Silava» vadošais pētnieks, mežzinātņu doktors Kaspars Liepiņš. Lekcijās tika apskatītas tēmas, kuras saistītas ar stādāmās koku sugas izvēli, augsnes apstrādi, stādmateriāla veidiem, koku stādīšanā izmantojamajiem instrumentiem, stādījumu kopšanu un aizsardzību, stādu audzēšanu un selekciju, normatīviem aktiem un citas.

Izmēģina stādīšanas instrumentus

Arodapmācību otrajā dienā interesentiem bija iespēja iepriekšējā dienā iegūtās zināšanas likt lietā. Apmācību rīkotāji bija sagatavojuši apmēram 0,2 hektārus lielu izcirtumu, lai kursu dalībnieki varētu dabā izmēģināt dažādus stādīšanas instrumentus. Starp tiem dažādu diametru stādāmie stobri, Plūmes lāpsta, parastā lāpsta, doblāpsta un citi rokas darba rīki. Pirms egļu stādīšanas pasākuma dalībnieki, lektoru vadībā ar marķētiem mietiņiem atzīmēja vietas, kur kociņus stādīt. Tas nepieciešams, lai rudenī veicot kopšanu nesabojātu jaunās eglītes. Interesentiem bija iespēja iepazīties arī ar stādīšanai paredzēto ekipējumu, piemēram speciālu somu, kura paredzēta, lai atvieglotu stādu pārvietošanu. Arodapmācību noslēgumā dalībnieki devās uz A/S «Latvijas valsts meži Sēklas un stādi Strenču kokaudzētavu». Kokaudzētavas vadītājs Jānis Zvejnieks interesentus iepazīstināja ar visu stādāmā materiāla audzēšanas ciklu. Kā pēc pasākuma atzina MKPC pārstāvis Andris Vīrs, tad arodapmācības bija izdevušās. Vairāki meža īpašnieki atzinuši, ka, piemēram, stādāmo stobru redz pirmo reizi. Uz apmācībām bija ieradušies meža īpašnieki no Valmieras, Smiltenes, Salacgrīvas un citām Vidzemes vietām.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *