Meža īpašnieki kongresā Vīnē paraksta deklarāciju

Meža īpašniekus pārstāvošās organizācijas no 17 Eiropas Savienības (ES) valstīm 4.oktobrī meža īpašnieku kongresā Vīnē parakstīja kopīgu deklarāciju par jauno ES Meža stratēģiju.

Tajā pausta vienota nostāja par daudzajām nepilnībām šajā dokumentā, kuru ieviešot tiks vājināta ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas vērtības Eiropā, kā arī tas neveicinās Zaļā kursa klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu.

Mežsaimniecība netiek respektēta

LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks norāda, ka meža īpašnieku organizācijas atbalsta ES rīcību, lai mazinātu klimata izmaiņu ietekmi, tomēr deklarācijā norāda uz virkni trūkumu Meža stratēģijā, kas liek apšaubīt veiksmīgu klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu. Piemēram, mežsaimniecības loma klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanā šajā dokumentā nav novērtēta teju vispār. Turklāt, Zaļais kurss tiek ieviests ar veselu pakotni dokumentu, tai skaitā par ES līmenī nosakāmu koku ciršanas apjomu, to īstenojot caur ZIZIM sektora regulēšanu, kā arī vairākām neskaidrām definīcijām dažādos saistītos politikas dokumentos.

Kritizē ES ierēdņu nekompetenci mežsaimniecībā

Dažādu organizāciju pārstāvji kongresā paužot nostāju asi kritizēja atbildīgo ierēdņu nekompetenci mežsaimniecībā, kā arī neieklausīšanos pat Eiropas Meža institūta pētnieku vērtējumos. Atšķirībā no iepriekšējās Meža stratēģijas, kas bija balstīta Eiropas mežu ministru apstiprinātā  Ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas konceptā un bioekonomikas kursā, kas ved uz no fosilām izejvielām brīvu ekonomiku, mežu daudzfunkcionalitāte un ekonomiskie jautājumi palikuši tikai virsrakstu līmenī. Meža īpašnieki norāda, ka biodaudzveidības mērķi nav sasniedzami primāri nerisinot klimata pārmaiņu mazināšanu, kur liela nozīme ir aktīvai un zinātnē balstītai meža apsaimniekošanai.

Meža nozares viedokli neņem vērā

Eiropas Meža īpašnieku konfederācijas vadītāja Fanija Pom Lange (Fanny Pomme Langue) norāda, ka neskatoties uz dokumentu tapšanas procesā veikto komunikāciju un sabiedriskajām apspriedēm, meža nozares viedoklis vienkārši netiek ņemts vērā. Komunikācija notiek, lai EK varētu dokumentos norādīt, ka ir notikušās sarunas ar iesaistītajām grupām, taču saturiski tas nav atspoguļots. Kā arī dažādās politikas Zaļā kursa mērķu sasniegšanai ir pretrunīgas.

Parakstītā Vīnes deklarācija ir nosūtīta atbildīgajām ES institūcijām.

Foto no Meža īpašnieku kongresa

Avots: LMĪB

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *