Devīze: «Izproti, piedalies, saudzē!» Ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par meža nozīmi un ilgtspējīgu apsaimniekošanu, 2025. gadā visā Latvijā tiek atzīmētas «Meža dienas» – pasākumu kopums, kas aicinās iedzīvotājus iepazīt meža daudzveidību, piedalīties praktiskās aktivitātēs un apgūt zināšanas par dabu. Šī gada «Meža dienas» norisināsies ar devīzi «Izproti, piedalies, saudzē!», aicinot sabiedrību līdzdarboties meža aizsardzībā un atjaunošanā.
Turpmākie «Meža dienu» pasākumi 2025. gadā:
• 23. – 24. maijs | Meža izziņas festivāls «Latvijas Meža dienas», LVM dabas parks Tērvetē (Interaktīvas nodarbības, tostarp meža atjaunošana, Šogad ikviens apmeklētājs varēs piedalīties pēdējo gadu vētrās cietušā meža atjaunošanā, iestādot jaunu koku. Kopā ar skolēniem un ģimenēm plānots iestādīt vairāk nekā 10 000 jaunu koku – ozolus un priedes.)
• 4. septembris | 10.00 – 16.00 | «Zaļā klase», Sarkaņkalns, Rēzeknes novads (Nodarbības brīvā dabā par meža ekosistēmām, dzīvnieku pēdu atpazīšanu, meža kopšanu un vides aizsardzību.)
• 12. septembris | 09.00 | «Meža zinības Zilajos kalnos», Ogres Zilie kalni (Izglītojošs pārgājiens skolēniem un jauniešiem kopā ar dabas ekspertiem un mežziņiem.)
Papildus minētajiem pasākumiem Valsts meža dienests (VMD) sadarbībā ar izglītības iestādēm un pašvaldībām visā Latvijā organizēs izglītojošas aktivitātes, kurās skolēni un ģimenes var piedalīties meža tematikas spēlēs, viktorīnās un praktiski iepazīt mežziņa ikdienas darbu. Savukārt Latvijas Pašvaldību savienība visas sezonas garumā rīko reģionālas talkas un koku stādīšanas pasākumus, rosinot iedzīvotājus līdzdarboties vides sakopšanā un meža ilgtspējīgā apsaimniekošanā. Informācija par pasākumu norises vietām un laikiem atrodama VMD un pašvaldību tīmekļvietnēs.
Tradicionāli Meža dienu laikā mežinieki dodas uz skolām un citām iestādēm, pilsētām un ciemiem, organizējot stādīšanas talkas un iepazīstinot sabiedrību ar meža apsaimniekošanas pasākumiem. Šādā veidā gandrīz 100 gadu periodā ir notikuši dažādi nozīmīgi pasākumi, piemēram, 1931. gadā aizsākās Ložmetējkalna izdaiļošanas svētki, iestādot liepas kritušo varoņu alejā un apkārt pieminekļa laukumam – egļu dzīvžogu, nākamajos divos gados izveidojot Varoņu aleju, 1933. gadā alejas galos ierīkojot akāciju dzīvžogu, 1934. gadā apstādot ceļu uz Ložmetējkalnu. Arī Brīvdabas muzeja atklāšana 1932. gada 13. maijā izvērtās par Meža dienu, kurā tika uzsākta muzeja sētas apstādīšana. Šī tradīcija saglabājusies arī līdz mūsdienām – Meža dienu laikā tiek stādīti koki un sakopta apkārtējā vide dažādās sabiedrībai brīvi pieejamās vietās visā Latvijā.
Avots: ZM