Augusta beigās Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa «Sakoptākais mežs» žūrija devās noslēdzošajā mežu īpašumu vērtēšanas izbraukumā.
Vidzemē žūrija apskatīja divus meža īpašumus, kuru saimnieki ne tikai balstās uz jau esošo pieredzi, bet arī nemitīgi apgūst jaunas zināšanas. Žūrijas pārstāvji klātienē viesojās pie diviem saimniekiem – Gata Lāča Limbažu novadā un Daiņa Zemīša Kocēnu novadā.
Dainis Zemītis no Kocēnu novada pēc izglītības ir agronoms, taču jau vairāk nekā 20 gadus apmeklē dažādus kursus, lai pilnveidotu savas zināšanas un ilgtspējīgi apsaimniekotu mežu. Turklāt savā pieredzē Dainis labprāt arī dalās, palīdzot kaimiņiem apsaimniekot viņu mežus. Bet vislielāko motivāciju saimniekam dod darbošanās paša mežā. Redzot to, kā aug paša stādītie koki un izkoptās audzes, ir gandarījums uzsākto darbu turpināt.
Savukārt Gatis Lācis savā īpašumā Limbažu novadā saimnieko jau vairāk nekā 20 gadus, un vislielāko gandarījumu viņam dod izkoptās jaunaudzes. Kā stāsta pats saimnieks, jaunaudzes ir kā skats nākotnē. Turklāt, vērojot jaunaudzes, var labāk arī redzēt to, cik liels darbs katru dienu tiek ieguldīts meža apsaimniekošanā un kāds ir šī darba rezultāts. Gatis regulāri apmeklē dažādus seminārus, kur iegūst jaunas zināšanās, apmainās ar pieredzi un iegūst jaunu motivāciju darbam mežā. Tieši citu mežsaimnieku satikšana ir tas, kas dod enerģiju ikdienas saimniekot savā īpašumā. Turklāt saimnieks ienākumus no meža pēc tam atkal investē tā kopšanā un apsaimniekošanā – stādot jaunas audzes, sakārtojot infrastruktūru un iegādājoties citus īpašumus.
Runājot par visiem redzētajiem īpašumiem, LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks stāsta, ka šī gada vienojošais elements ir ģimeniska saimniekošana. Saimnieki savus īpašumus ir gan mantojuši, gan pirkuši, bet teju katrā īpašumā savu artavu ielikusi visa ģimene. «Īpašumi, kuri tiek mantoti no paaudzes paaudzē, tiek uzskatīti par ģimenes vērtību. Tāpēc nākotnē tie kļūs vēl vērtīgāki un būs labi apsaimniekoti. Mēs arvien vairāk redzam īpašumus, kuru apsaimniekošanā iesaistās visa ģimene un kuri iegūst piederības sajūtu savam īpašumam,» stāsta A. Muižnieks.
Otrās kārtas ietvaros žūrijas locekļi viesojās pie septiņiem mežsaimniekiem – Dzintara Laivenieka Tukuma novadā, Ata Pogas Jelgavas novadā, Jura Zalmaņa Ozolnieku novadā, Gata Apsīša-Ozoliņa Talsu novadā, Jāņa Eglīša Kuldīgas novadā, Daina Noslēdzoties konkursa otrajai kārtai, žūrija uzsāks detalizētu izvērtēšanu, bet rezultāti tiks paziņoti meža nozares gada balvas «Zelta čiekurs» pasniegšanas ceremonijā decembrī.
Konkursa «Sakoptākais mežs» žūriju pārstāv LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Meža departamenta meža stratēģijas un politikas nodaļas vietniece Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS «Latvijas valsts meži» pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma «Savai zemītei» veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis un biologs, pētnieks Māris Olte.
Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla ieguvei, kas tiks sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvas «Zelta čiekurs» nominācijā «Par ilgtspējīgu saimniekošanu».
Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība.
Latvijas Meža īpašnieku biedrība