Mellene – viena no visvērtīgākajām Latvijas ogām

Mežs mums sniedz neskaitāmas veltes, tai skaitā vērtīgās ogas – mellenes.

Mellenes ik gadus nogatavojas jūlija beigās, un šodien esam iemācījušies mellenes izaudzēt arī dārzā, krietni palielinot ogu lielumu un krūmu ražu.

Var saēsties visam gadam

Kā zināms, augļu un dārzeņu krāsas ir atkarīgas no uzturvielām, ko tie satur. Zili melno melleņu krāsa ir spēcīgi antioksidanti, kas cilvēka organismam dod neskaitāmus labumus, normalizējot cukura līmeni , stiprinot asinsvadus u.t.t. P un C vitamīns baro ādu, veido antociānu rezerves. Tādēļ sezonas laikā kārtīgi jāēd mellenes vai upenes, lai nodrošinātu rezervi visam gadam.

Melleņu lapas var izmantot tējā, kura pazemina cukura līmeni asinīs. Mellenes ziemai var saglabāt  žāvējot, saldējot, vārot ievārījumu.

Svaigas mellenes salasītas var nostāvēt aptuveni divas līdz trīs dienas. Sasaldētas tās iespējams uzglabāt līdz astoņiem mēnešiem.

Lielogu mellenes

Melleņu audzēšana Latvijā nav jaunums. Melleņu šķirņu saraksts ir plašs, labi kopts un izaudzēts krūmmelleņu krūms ražo līdz 8 kg ogu un to savā piemājas dārziņā vai mežmalā var pamēģināt izaudzēt ikkatrs dārzkopis.Krūmmellenes pieder meža augu grupai,  augšanas prasībās līdzīgas rododendriem, viršiem un citiem skābu augsni mīlošiem meža augiem. Krūmmellenēm  patīk priežu meža augsnes, tādas kur jau aug meža mellenes ar augsnes Ph 4,5 – 5,0. Krūmmellenes labāk pacieš sausāku nekā pārlieku mitru augsni, mežā mitrās vietās tās aug uz ciņiem. Augusta otrajā pusē smukajiem garajiem dzinumiem jānolauž galotnīte, lai zarojas, jo ogas veidojas galvenokārt uz iepriekšējā gada mazajiem sānu dzinumiem. Trešajā gadā vajadzētu sākt krūmu veidot tā, lai saule apspīd visus krūma zarus, lai nav biezoknis. Krūmmelleņu dzinumi labi garšo zaķiem un stirnām, tāpēc stādījums būtu jāiežogo.

Meža ogu tirgus

Dažādos Latvijas novados melleņu laiks daudziem ir iespēja tikt pie kabatas naudas, jo uzpircēji pērk ogas, kuras tālāk pārdod ogu pārstrādes uzņēmumiem. Cenas gan ir mazākas, nekā pašiem tās tirgojot. Šobrīd mellenes dažādos Latvijas novados tiek piedāvātas iegādāties sākot no 2,3 EUR par kg līdz 6 EUR par litru, sāk gatavoties arī  meža avenes, kuras tiek piedāvātas par 6 –7 EUR par litru.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *