Lietuvā nosaka mežistrādes ierobežojumus aizsargājamajās teritorijās

Lietuvas valdība atbalstījusi Vides ministrijas ierosinājumu ierobežot mežistrādi aizsargājamajās teritorijās. «Projekta galvenais mērķis ir samazināt kailciršu apmērus, ierobežojot tās pirmkārt bioloģiski vērtīgākajos mežos,» valdības sēdē norādījis vides ministrs Ķēstutis Mažeika.

Ministrija ierosinājusi, ka aizsargājamajos mežos kailcirtes cirsmas platība tiktu samazināta no pieciem līdz trim hektāriem, bet saimnieciskajos mežos – no astoņiem līdz sešiem hektāriem. Rekreācijas audzēs, kas nav sasniegušas briedumu, ieteikts atļaut pakāpenisku pamatcirti vairākos paņēmienos, kas pašlaik aizliegta gan rekreācijas, gan ekosistēmu aizsardzības mežos, bet pēdējos aizliegumu ierosināts atstāt spēkā.

Kā norādījusi ministrija, pieņemot šādu likumprojektu, tiks radīti nosacījumi funkcionālākai mežu apsaimniekošanai atsevišķu kategoriju mežos. Vienlaikus likumprojekta autori uzsvēruši, ka paredzētie ierobežojumi īpaši nesamazinās tirgū nonākošās koksnes apjomu un būtiski neietekmēs kokapstrādes nodrošinājumu ar izejmateriāliem.

Ministrija arī ierosina noteikt kompensācijas par ciršanas ierobežojumiem privāto mežu īpašniekiem, kuru meži neatrodas aizsargājamajās teritorijās. Kompensācijas tiktu maksātas no budžeta līdzekļiem, un provizoriski aplēsts, ka tam būtu vajadzīgs aptuveni miljons €.

Pēdējā laikā Lietuvā saasinājušās diskusijas par mežu ciršanu ainaviski daudzveidīgajā un ezeriem bagātajā Labanoras mežā Aukštatitijā, kā arī par kailcirtēm Alītas rajona Puņas silā pie Nemunas.

Avots: Leta

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *