196 meža ugunsgrēki mēneša laikā

No šī gada 1. janvāra līdz 31. maijam Latvijā reģistrēti 693 meža ugunsgrēki ar kopējo platību 545.62 hektāri.

Šā gada maijā Valsts meža dienests ir reģistrējis 196 meža ugunsgrēkus, kuru platība 139.02 hektāri.

Salīdzinājumā ar 2018. gadu, kad no 01.01.2018 līdz 31.05.2018 bija reģistrēti 324 meža ugunsgrēki, kuru platība 138.27 ha, no kuriem maija mēnesī 186 meža ugunsgrēki, kuru platība 52.1 hektārs.

Pagājušajā mēneša 19. maijā ir reģistrēti divi paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēki – Olaines un Kandavas novados. Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā 2019. gada maijā reģistrēta lielākā kopējā izdegusī meža platība – 77.58 hektāri, turpretim Centrālvidzemes virsmežniecības teritorijā nav reģistrēts neviens meža ugunsgrēks!

Valsts meža dienests atgādina – jebkura maza dzirkstele var izraisīt lielu postījumu mežā! Uzmanīgi ar uguni mežā!

Avots: Valsts meža dienests

Bīstami meža ugunsgrēki Kandavas un Olaines pusē

Apjomīgu meža ugunsgrēku likvidācija Olaines un Kandavas novados maija nogalē ilga vairākas dienas pēc kārtas.19. maijā izcēlās meža ugunsgrēks Olaines novada Uzvaras līdumos, kur dega purvs un tam pieguļošais mežs. Sākotnēji lielā sadūmojuma un plašās teritorijas dēļ, tika piesaistīts Nacionālo bruņoto spēku helikopters. Vietās, kur bija iespējams piekļūt, norisinājās dzēšana uz zemes.

Augstā gaisa temperatūra, spēcīgais vējš un nokrišņu trūkums apgrūtināja dzēšanas darbus – uguns turpināja izplatīties pa meža teritoriju. Sākās koku masveida lūšana, kas radīja draudus meža ugunsgrēka dzēsējiem. Meža ugunsgrēks tika ierobežots 22. maija vakarā. Kā cēlonis meža ugunsgrēkam tiek uzskatīts mehāniskais transportlīdzeklis – kvadracikls. Šobrīd ir novērojuma kūpēšana un koksnes gruzdēšana atsevišķās vietās, bet degšana ar atklātu liesmu vairs nenotiek. Kopējā meža ugunsgrēka platība ir 60.1 hektārs.

19. maijā reģistrēts vēl viens paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks Kandavas novadā, kur dzēšanas darbus apgrūtināja kara laika munīcijas sprāgšana, tādēļ dzēšana uz zemes nebija iespējama. 21. maijā meža ugunsgrēka likvidēšanā tika iesaistīts Nacionālo bruņoto spēku helikopters, kurš divas dienas palīdzēja likvidēt meža ugunsgrēku. Kara laika lādiņu sprāgšana bija novērojama ilgi  – vismaz septiņas dienas. No 20. maija līdz 27. maijam bija slēgta satiksme autoceļa posmā gar meža ugunsgrēka vietu, to uzraudzīja Valsts policija, lai  ugunsgrēka vietai netuvotos nepiederošas personas. Vēlāk ugunsgrēka teritorijā ir novērojama koksnes gruzdēšanas un kūpēšana atsevišķās vietās, bet degšanas ar atklātu liesmu nenotiek. Kopējā meža ugunsgrēka platība 15.6 hektāri. Vienā nedēļā no 20. līdz 26. maijam Valsts meža dienests (VMD) ir reģistrējis 44 meža ugunsgrēkus, kuru platība ir 17.54 hektāri, no tiem 17 meža ugunsgrēki Dienvidlatgales virsmežniecības teritorijā, kuru platība 10.72 hektāri un 15 meža ugunsgrēki Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā, kuru platība 4.14 hektāri.

No 2019. gada 1. janvāra līdz 28. maijam ir reģistrēti 628 meža ugunsgrēki, kuru platība 461.67 hektāri.

Valsts meža dienests pateicas ikvienam darbiniekam par sarežģīto darbu meža ugunsgrēku likvidēšanā!

Avots: Valsts meža dienests

Lietus nemazina augsto ugunsbīstamību mežos

Latvijā atgriezies karstums, līdz ar to pieaugot arī sausumam un ugunsbīstamībai mežos.

Neskatoties uz bijušajām lietusgāzēm atsevišķos reģionos, uguns draudi arvien saglabājas, tāpēc AS «Latvijas valsts meži» (LVM) aicina izvairīties no jebkādas atklātas liesmas veidošanas mežā vai tiešā tā tuvumā. Lielākie meža ugunsgrēki maija nogalē izcēlās LVM Dienvidlatgales un Zemgales reģionos. 19. maijā Zemgales reģionā mežs dega divās vietās – pie Olaines un Kandavas. Olaines ugunsgrēkā šogad ir izdegusi lielākā meža platība, pārsniedzot jau 60 ha, bet Kandavā 11 ha.

Abās vietās dzēšanas darbi turpinājās vēl ilgi, neskatoties uz lietusgāzēm. Dzēšanas darbus Olainē apgrūtināja purvainais apvidus un biezais kūdras slānis, bet Kandavā dzēšanas darbus nevarēja uzsākt, jo deguma teritorijā sprāgst kara laika munīcija.

Sadarbībā ar Nacionālo bruņoto spēku speciālistiem Kandavas mežā noteikta zona, kurai ugunsdzēsēji nedrīkst tuvoties, jo tajā turpina eksplodēt kara laika lādiņi. Degošā meža platība atrodas vietā, kur to no trim pusēm ierobežo ceļi, kas ir dabisks šķērslis liesmu tālākai izplatībai, savukārt ceturtajā pusē atrodas meža stiga, kura ar LVM speciālās tehnikas palīdzību paplašināta. Papildus gar stigu apmēram 20 metru plata josla nolieta ar ūdeni, lai mazinātu tālāku uguns izplatīšanās iespēju.

LVM atgādina – esiet ļoti uzmanīgi mežā ar uguni! Atcerieties, ka šajā ugunsnedrošajā laika posmā mežos ir aizliegts kurt ugunskurus ārpus speciāli tam ierīkotām vietām, nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus, braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu ārpus ceļiem, jo katrs nomests sērkociņš, kūpošs izsmēķis vai motora dzirkstele var būt cēlonis lielai nelaime!

Uzturoties mežos un purvos aizliegts: nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus; kurināt ugunskurus (izņemot īpaši ierīkotas vietas, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas); atstāt ugunskurus bez uzraudzības; dedzināt atkritumus; braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem; veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Avots: LVM

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *