Lasītāja viedoklis: Kas atbildēs par notiekošo mežā?

Labdien godātā Meža Avīzes redakcija!

Nedaudz par sevi. Esmu beidzis Aizupes meža tehnikumu un Latvijas lauksaimniecības akadēmijas Mežsaimniecības un mežtehnikas fakultāti. Darba gaitas meža nozarē sāku kā mežtehniķis un darba gaitas beidzu kā Lubānas mežrūpniecības saimniecības direktors. Meža nozarei esmu veltījis 40 sava darba mūža gadus. Tāpēc uzkrātā darba pieredze, manuprāt, ļauj spriest par notiekošo meža nozarē šodien. Savā darba mūžā pieredzētais parāda, ka meža nozare ir viena no tām nozarēm, kurās notiek sistemātiskas reorganizācijas.

Nepieskarsimies padomijas laikiem, bet gan tam, kas notiek pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas Latvijā. Deklarēja jaunā meža nozares vadība: «Mežsargs jāatgriež mežā». Lai šo ideju realizētu, paredzēja pat par brīvu piešķirt zināmu daudzumu kokmateriālu. Meža nozares vadība mainījās un minētais labi domātais pasākums tika aizmirsts, un sākās pretējais process – mežsarga attālināšana no meža. Tas tika darīts gudri un neuzkrītoši –palielinot mežsarga apsaimniekotās teritorijas platību. Tomēr, savu iespēju robežās, mežu uzraudzīja mežsargs, kas dzīvoja tuvāk vai tālāk no sava iecirkņa un zināja, kas notiek viņa iecirknī.

Pēc pēdējās reformas, kad nozarē ienāca digitālā ēra un meža apsaimniekošana kļuva mūsdienīga, cerēju, ka ar to reformu ēra būs beigusies. Šāds meža apsaimniekošanas modelis ir sevi pierādījis kā pareizāko.

Skatoties 6. janvāra TV vakara ziņas uzzināju, ka meža nozarē notiks reforma, kas sagrauj visu meža apsaimniekošanas sistēmu un mežu atstāj bez uzraudzības. Manuprāt, reformas virzītājiem nav nekādas saprašanas par procesiem, kas notiek mežā. Viņi nesaprot, ka mežs ir ne tikai jāapsaimnieko, bet arī jāuzrauga. Minēšu vienu piemēru no savas pieredzes.

Kad pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados strādāju LLA Mācību un pētījumu mežsaimniecības Šķēdes mežniecībā, saslima viens mežsargs. Viņa apgaita slimības laikā netika pienācīgi uzraudzīta, un apgaitā egļu audzi skāra kaitēkļa, egļu mūķenes invāzija, un bojā aizgāja audze vairāku desmitu hektāru platībā.

Kas notiks ar mūsu mežiem, kad ieviesīs jauno apsaimniekošanas modeli? Nav noslēpums, ka laiku pa laikam notiek nelikumīga meža ciršana. Mūsu sabiedrībā valda «likumu neievērošana». Kas notiks ar nelikumīgo meža ciršanu, ja nebūs mežziņa, kas mežus apsargā? Man nav skaidrs, kas atbildēs par notiekošo mežā?

Varētu minēt vēl vairākus piemērus, bet viens ir skaidrs, ka šāda reforma iecirtīs dziļas brūces meža apsardzībā un aizsardzībā, kuras grūti būs labot. Gribu piebilst, ka gadu simteņos ir mainījušās gan valdības, gan valsts iekārtas, bet vienmēr ir pastāvējusi meža sardze, vai pa jaunam – meža dienests. Kas mežā būtībā ir mainījies, ka var virzīt šādas reformas? Manuprāt, korupciju visefektīvāk varētu novērst ar pārdomātu kontroles sistēmu un soda neizbēgamību.

Imants Zembergs, pensionēts mežkopis Lubānā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *