Lapu kokus apdraud «Āzijas ūsainis»

Šī ziņa pagājušā gada nogalē satrauca gan mežsaimniekus, gan augļu dārzu un parku apsaimniekotājus.

Bīstamais kaitēklis Eiropā ir ievazāts no Ķīnas. Āzijas ūsainis ir ļoti bīstams kļavām, bērziem, apsēm, liepām, lazdām, zirgkastaņām, arī ābelēm un bumbierēm.

Bīstamais kaitēklis Eiropā

Āzijas ūsaiņa populācijas savairošanās jau ir konstatēta Austrijā, Vācijā, Francijā, Itālijā, Apvienotajā Karalistē un, kas ir sevišķi bīstami – tas pirmo reizi konstatēts Ziemeļvalstu reģionā – Somijā, Vantā, 15 kilometru attālumā no Helsinkiem. Kaitēklis konstatēts augošos bērzos un pūpolvītolos. Kukainis ir izplatīts Āzijas valstīs – ļoti plaši Ķīnā, bet sastopams arī Japānā, Korejas Republikā, Korejas TDR, konstatēts arī ASV un Kanādā.

Koks aiziet bojā

Āzijas ūsaiņu (koksngraužu) kāpuri grauž ejas koka stumbrā un zaros, zari nokalst, masveida savairošanās gadījumā koks aiziet bojā.

Mūsu Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu karantīnas departamenta direktora vietniece Agita Pence norāda, ka galvenās vizuālās pazīmes, ir vaboļu izskrejas caurumi kokā – platas, apaļas izskrejas 9 līdz 11 milimetru diametrā, pa kuru jaunās vaboles atstāj koku. Tās var būt izkliedētas pa visām koka daļām.

Pieaugusi vabole ir apmēram 20 līdz 35 milimetrus gara un 7 līdz 12 milimetrus plata, spīdīgi melna ar baltiem plankumiem, tai ir gari, posmaini taustekļi. Pieaudzis kāpurs ir līdz 50 milimetrus garš, krēmbaltā krāsā. Viena paaudze attīstās vienu līdz divus gadus. Pieaugušās vaboles var aizlidot līdz pat trīs kilometru attālumā.

Problēma ir tā, ka šie kaitēkļi ir sveši Latvijas ekosistēmai, tiem trūkst dabīgo ienaidnieku. Tik milzīgus kāpurus Latvijas kukaiņēdāji putni nepazīst un pārtikā nelieto. Tāpat nav vēl atrasti efektīvi cita veida līdzekļi cīņai ar tālu zemju koksngraužiem.

Kā cīnīties ar kaitēkli?

Agita Pence: «Āzijas ūsaiņa tālākas izplatīšanās ierobežošanai jāpiemēro stingri fitosanitārie pasākumi. Galvenais izskaušanas pasākums ir invadēto koku izzāģēšana un iznīcināšana, kā arī citu ieņēmīgo koku iznīcināšana 100 metru rādiusā ap invadētajiem kokiem. Ja kaitēkli atklāj, bojātie koki jāsadedzina. Tos nedrīkst izmantot ne dēļiem, ne malkai.

Līdzīga un tikpat bīstama ir arī cita koksngraužu suga – citrusu ūsainis (koksngrauzis) (Anoplophora chinensis). Latvijā līdz šim arī citrusu ūsainis, par laimi, nav konstatēts.

Kaut gan Latvijā Āzijas ūsainis vēl nav manīts, modrību nedrīkst zaudēt. Iespējams, ūsaini var atklāt, arī strādājot meža darbus un zāģējot kokus, it īpaši tagad, kad nav lapu.

VAAD aicina: «Ja šādu kukaini manāt, varat ziņot savai dzīvesvietai tuvākajai VAAD reģionālajai nodaļai vai zvanīt uz VAAD uzticības tālruni 67550944 (atbildēs automātiskais atbildētājs, savs sakāmais vienkārši jāierunā) vai Augu karantīnas departamentam pa tālruni 67550931.»

Āris Upenieks. Foto: evira.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *