Kur ieguldīt meža naudu?

Lai arī koksnes, pamatā papīrmalkas, iepirkuma cenas ir pamatīgi kritušās, meža izstrādes darbi privātajos mežos nav apstājušies. Mežizstrādes darbi rit pilnā sparā, un rudens pusē pat varētu kļūt intensīvāki.

Daudz ko izšķirs laikapstākļi

Izšķirošs mežizstrādes aktivitātes faktors būs cenu līmenis, ko var ietekmēt mitruma daudzums augsnē. Kā zināms, nozāģēt kokus jau nav liela problēma, grūtības var sagādāt to piegāde līdz krautuvei un pēc tam līdz patērētājam.

Tērēt vai ieguldīt mežā?

Ja meža izstrāde norit, tad arī meža īpašnieki, visticamāk, par pārdotajiem kokiem saņem naudu. Varbūt virsraksts ir nedaudz maldinošs, jo šajā rakstā neplānoju pieskarties vilinošiem akciju piedāvājumiem vai citiem labumiem, kurus parasti piedāvā dažādas interneta vietnes, bet gan neliela meža īpašuma (kādu mums ir daudz) apsaimniekošanas problemātikai.

Regulāri tiekoties ar meža īpašniekiem, esmu saskāries ar viedokli, ka nepieciešams tikai zemes gabals, kurā iesējušies koki, tad tikai nedaudz jāpagaida, un var cirst visu nost, un, kad audze nocirsta, gaidīt, kad no celmiem saaugs atvases vai koki iesēsies dabiski.

Protams, normatīvo aktu ietvaros var darīt arī tā. Tomēr ir arī otra iespēja – kokaudzi var retināt, izzāģējot neperspektīvos kokus un tukšākās vietas iestādīt jaunus kokus. Tādā veidā meža īpašnieks var ieguldīt savā zemes īpašumā, palielinot kokaudzes vērtību tagad un nākotnē.

Jo lielāka nauda par pārdotajiem kokiem ienāk meža īpašnieka kontā, jo vairāk vajadzību rodas, bet parasti gan tās nesaistās ar mežsaimniecību. Labs un gādīgs zemes saimnieks vienmēr domās nevis par to, kā ātrāk iztērēt naudu dažādos īstermiņa kārdinājumos, bet gan par to, kā pēc iespējas lietderīgāk daļu naudas ieguldīt atpakaļ zemes īpašumā. Protams, katram ir dažādas vajadzības, kuras vajag apmierināt, bet, ja zemes īpašnieks spētu vismaz 10 procentus ienākumu ieguldīt atpakaļ mežā, tas, manuprāt, būtu diezgan labi.

Apbruņoties ar stobru un lāpstu

Kādam droši vien rodas jautājums: ar ko tad īsti sākt? Manuprāt, vajadzētu sākt ar pamatlietām. Un viena no tām ir lāpsta – laba un izturīga nav nemaz tik lēta. Tā noteikti noderēs robežzīmju atjaunošanas darbos un koku stādīšanā.

Ja jau pieskārāmies stādīšanai, tad nevar nepieminēt stādāmo stobru. Ja plānojat veikt ietvarstādu stādīšanu vismaz piecu hektāru lielā platībā, tad apbruņošanās ar stādāmo stobru noteikti atmaksāsies. Šim instrumentam dīkstāve nedraud, jo parasti stādījumi ir jāpapildina. Pavasarī noteikti būs paziņas vai draugi, kuri vēlēsies stobru nomāt vai vienkārši aizņemties. Stādāmā stobra cena aptuveni 150 euro, tā atkarīga no stobra diametra – lielāka izmēra stobrs būs dārgāks.

Noderīga var būt arī mačete. Labu instrumentu izvēlēties nebūs grūti. Mačete noderēs jaunaudžu kopšanai nelielās platībās, kā arī daļēji aizaugušu robežstigu atjaunošanai.

Ja plānoti lielāka apjoma darbi, tad noteikti vajadzētu apsvērt krūmgrieža iegādi. Veikalos var nopirkt augstas kvalitātes, dažādu zīmolu krūmgriežus, kuru cena ir ap 700 eiro. Pērkot krūmgriezi un ekipējumu, naudu nevajadzētu taupīt. Noteikti jānopērk arī individuālās aizsardzības līdzekļi, piemēram, aizsargķivere. Laba zīmola krūmgriezis, ja tas pienācīgi kopts, kalpos daudzus gadus. Ja meža īpašniekam trūkst iemaņu darbā ar rokas motorinstrumentiem, noteikti vajadzētu painteresēties par iespēju apmeklēt kursus. Ar krūmgriezi jaunaudžu kopšana un robežstigu atjaunošana būs daudz efektīvāka nekā ar mačeti. Iestādīto vai dabiski ieaugušo kociņu kopšana, kā arī robežstigu atjaunošana ir regulārs darbs. Tas nozīmē, ka iegādātais instruments bez darba nepaliks.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *