Koku ciršanas caurmēra samazināšanas lieta Satversmes tiesā tiks skatīta nākamā gada februārī

Satversmes tiesa (ST) 2024.gada 14.februārī plāno skatīt vides organizāciju ierosināto lietu par valdības noteikumu normām, ar kurām pērn tika samazināts galvenajā cirtē cērtamo koku caurmērs, paverot iespējas jaunāku mežu izciršanai. «Noteikumu par koku ciršanu mežā» grozījumi, kas ļautu izcirst jaunākus priežu, egļu un bērzu mežus, pirmoreiz tika virzīti 2017.gadā un atkārtoti – 2019.gadā, un allaž tika apturēti vides aizstāvju iebildumu dēļ. Tomēr 2022.gada vasaras sākumā Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā valdība strauji pieņēma izmaiņas, apelējot pie nepieciešamības ziemas priekšvakarā palielināt šķeldas ieguvi un šoreiz ignorējot vides organizāciju iebildumus.

Tobrīd Kaspara Gerharda (NA) vadītā Zemkopības ministrijā apgalvoja, – lai arī cirtes caurmēra samazinājums paplašinās meža teritorijas, kurās būs potenciāli iespējama galvenā cirte, izvirzot pastiprinātas prasības meža atjaunošanai neesot prognozējams, ka mežizstrādes apjoms būtiski palielināsies. Tā vietā izmaiņas veicināšot produktīvu mežaudžu veidošanu ar saimnieciski vērtīgām koku sugām.

Latvijas Dabas fonds, Pasaules dabas fonds un Latvijas Ornitoloģijas biedrība pagājušā gada nogalē Satversmes tiesā iesniedza pieteikumu ierosināt lietu, lai izvērtētu noteikumu grozījumu atbilstību Satversmei. Vides organizācijas lūdz ST pārbaudīt Ministru kabineta (MK) «Noteikumu par koku ciršanu mežā» 7. pielikuma, ciktāl ar to tiek samazināts galvenās cirtes caurmērs pēc valdošās koku sugas un bonitātes, atbilstību Satversmes 115.pantam.

Organizācijas norāda, ka MK noteikumu izmaiņas ļauj atsevišķas koku sugas nocirst ātrāk, tā pieļaujot jaunāku mežu ciršanu, kas esot pretrunā Satversmes 115.pantā ietvertajām personas tiesībām dzīvot labvēlīgā vidē. Kā norāda vides organizācijas, ir pārkāpts Satversmes 115.pantā ietvertais valsts pienākums izveidot un nodrošināt efektīvu vides aizsardzības sistēmu, jo neesot ievērotas nedz pieteikuma iesniedzēju tiesības uz līdzdalību ar vidi saistītu lēmumu pieņemšanas procesā, nedz piesardzības un izvērtēšanas principi. Tāpat pārkāpts ilgtspējas princips, kā arī nav ievērots saprātīgs līdzsvars starp sabiedrības interesēm dzīvot labvēlīgā vidē, no vienas puses, un saimnieciskās attīstības veicināšanu, no otras puses.

Vides organizācijas pauž gandarījumu, ka strīdīgais koku ciršanas noteikumu jautājums tiks objektīvi un izsvērti izvērtēts Satversmes tiesā, tādā veidā arī veidojot tiesisku debati par vides aizsardzību un vides tiesībām.

Avots: LOB

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *