Kārtīgs lauku vīrs darbarīka kātu no koka māk izgatavot pats. Neskatoties uz veikalu plašo piedāvājumu, lauku cilvēku vidū joprojām ir daudz tādu, kas labprātāk izmanto pašu gatavotus darbarīku kātus no kokmateriāliem, kas iegūti savā mežā.
Analogas kvalitātes, kā šodien veikalā nopērkamos kvalitatīvos darbarīkus un to kātus, spēj izgatavot tikai izcils amatnieks. «Lētā gala» rūpniecisko izstrādājumu kvalitāte ne vienmēr ir atbilstošā līmenī, tāds lāpstas vai cirvja kāts var salūst brīdī, kad instruments visvairāk vajadzīgs darbā. Tāpēc ne viens vien kārtīgs saimnieks labprātāk pats piestrādā pie to izgatavošanas.
Viss sākas ar pareiza kokmateriāla izvēli. Kā visur, arī šajā jomā pastāv dažādi viedokļi .Muskuļots vīrs labāk izvēlēsies iespējami izturīgu koku, kaut arī tas būs smagāks, savukārt bērniem paredzētu grābeklīti gatavos vieglāku. Jebkurā gadījumā darbarīku kātiem var izmantot dažādu koku koksni, katrai ir savas priekšrocības un trūkumi, bet mēs aplūkosim dažu ieteikumu pamatojumus.
Cirvja kātiem – izturīga koksne
Visizplatītākais cirvja kātu materiāls ir bērza koksne. Bērzs ir izturīgs un ciets, tam piemīt laba triecienizturība un sitiena elastība – tātad bērzs it kā pastiprina cirtiena spēku. Bērza koksnes trūkums ir zema izturība pret trupēšanu, tas viegli uzsūc un atdod mitrumu. Tātad cirvis ar bērza kātu vismaz jāglabā sausā vietā, pretējā gadījumā kāts, kokam mainīga mitruma apstākļu ietekmē saraujoties un izplešoties, cirvī izkustēsies.
Mazākiem – piemēram, tūristu cirvīšiem, piemērota būs kļavas koksne. Kļavai ir vājāka sitiena elastība, savukārt tā mazāk pakļauta mitruma kaitīgai ietekmei – trupēšanai, kā arī mazāk saraujas izkalstot un izplešas mitruma ietekmē.
Tomēr par vislabāko cirvja kāta materiālu daudzi amatnieki atzīst oša koksni. Osis ir ļoti izturīgs, tas minimāli saraujas un izplešas. Osis īpaši labi iztur triecienus, tādēļ ideāli piemērots darbarīku kātiem. Cirvja kātam var izmantot arī gobu vai ozolu.
Protams, par materiāla sagādi jādomā savlaicīgi. Būs par vēlu doties uz mežu brīdī, kad vecais kāts salūzis, jo kokam pirms tam ir jābūt labi izžuvušam dabiskos apstākļos. Tātad materiālu vajag allaž saimniecībā sagādāt pāris gadiem uz priekšu, vislabākais – kaut cērtot malku, atlikt piemērotus lietkokus, ne tikai cirvju kātiem, bet visādām vajadzībām.
Kātus instrumentos iestiprina ar ķīļa palīdzību. Un kā labākais ķīļu materiāls ir ozols, var izmantot arī citu cietāku koksni.
Vienkāršākais variants – slaidas jaunas eglītes
Lāpstām, dakšām u. tml. darbarīkiem, gatavojot kātu, nereti izvēlas vienkāršāko variantu – piemērota resnuma slaidu eglīti. Tādā gadījumā kāta izgatavošana ir salīdzinoši maz darbietilpīga – egles kārts tikai jānomizo, jāizkaltē un jāpielīdzina zaru vietas. Protams, pat ļoti slaidai eglei šāds kāts vienā galā būs resnāks.
Ja vēlas gatavot kātu, kas vairāk atgādina rūpnieciski ražotos, respektīvi – kāts tiek gatavots no lielāka izmēra koka kluča, tad egle, tāpat kā priede vairs nebūs ideālā izvēle. Šie skujkoki ir izturīgāki pret mitrumu, taču šādi apstrādāti nebūs mehāniski izturīgi.
Ja vajadzīga mehāniskā izturība, tad labākais variants ir ozols, taču jāņem vērā, ka šī koksne ir salīdzinoši smagāka. Kā «zelta vidusceļš» var būt bērzs vai skabārdis, kas ir vieglāk apstrādājami, vieglāki, tomēr zaudē ozolam izturībā. Viegls un labi apstrādājams materiāls ir papeles koksne. Kātus var gatavot arī no kļavas, oša, pīlādža, pat lazdas vai apses, piemeklējot kvalitatīvu sagatavi.
Siena laikā neaizstājams rīks ir koka gābeklis, kas darba ērtībā tālu pārspēj dažādus plastmasas ražojumus. Grābekļa galvu visbiežāk izgatavo no bērza, gobas vai oša, daži iesaka arī pīlādzi, svarīgi tikai lai šis koka gabals būtu bez zariem. Grābekļa zariem nepieciešams ciets un izturīgs koks – vislabāk osis vai ozols, bet bieži vien tiek izmantots arī bērzs. Grābekļa kātam parasti tiek izmantotas jaunas slaidas eglītes, der arī priede, bērzs, lazda.
Izkapts kātam parasti izmanto jaunu egli, līdzīgi saglabājot tās dabisko diametru. Ja, līdzīgi kā iepriekšējā gadījumā kāts tiek gatavots no lielāka koka kluča, tad var izmantot kā egli vai priedi, tā arī gan bērzu, apsi, osi, kļavu.
Āris Upenieks