Kā un kur iegūt vērtīgās bērzu sulas?

Pavasaris – laiks, kad koki mostas no ziemas miega, tajos sāk cirkulēt sulas.

Kā allaž arī šajā pavasarī daudzi centīsies sev sagādāt bērzu sulu krājumus. Ja tikai ir iespējas, tad to noteikti būtu ieteicams darīt, jo bērzu sulas ir patiešām vērtīgs dabas produkts, tās visnotaļ labvēlīgi ietekmē cilvēku organismu.

Veselībai

Uzskata, ka tās attīra organismu – tīra nieres, izskalo sāļu nogulsnējumus no kaulu locītavām, attīra asinis no liekajām vielām. Tāpat bērzu sulas arī uzlabo imunitāti, apgādā ķermeņa šūnas ar organiskajām skābēm, uzlabo vielmaiņu un veic vēl citas organismam labvēlīgas un arī dziednieciskas funkcijas.

Mēdz teikt, ka bērzu, tāpat arī kļavu sulas var dzert, cik tik lien, sulu laikā tās var pat pilnībā aizvietot ūdeni. Sulas, aizstājot ūdeni, var sekmīgi izmantot arī dažādu ēdienu gatavošanā, bet sievietēm aktuāli ir tas, ka bērzu sulas noder pat skaistumkopšanas procedūrās. Un, ja nav iespējams izlietot sulas svaigā veidā, vispierastākais un arī vislabākais veids, kā sulas pietaupīt, ir to skābēšana vai raudzēšana. Būs lielisks atspirdzinošs dzēriens vasaras svelmei.

Kā pareizi iegūt sulas?

Ideālais variants ir urbt sulas kokos, kas tuvākajā laikā paredzēti nozāģēšanai, tad par kaitējumu bērzam jāuztraucas mazāk. Taču, ja ir domāts koku atstāt augšanai, tad jācenšas ievērot daži nosacījumi. Nevajadzētu urbt dziļāk par vienu ceturtdaļu no koka diametra, savukārt pēc sulu tecēšanas koka brūce ir noteikti jāaiztaisa ar sausu konusveida tapiņu. Ja urbuma vietu ar koka tapiņu aizsit ciet, sausais koks piebriest un perfekti noslēdz caurumu, visu kārtīgi aizspundē. Ideāli būtu lietot vēl arī potvasku.

Uzskata, ka garšīgākās un vērtīgākās sulas var iegūt no bērziem, kas iepriekšējā vasarā saņēmuši vairāk saules gaismas un siltuma. Tātad vislabāk sulas iegūt no bērziem, kas aug nokalnītēs un ārpus meža. Savukārt neiesaka urbt sulas bērzos, kuri aug purvu, grāvju malās, tāpat nebūtu prātīgi izvēlēties koku ceļmalās, tur pastāv risks, ka bērzs ir piesārņots ar automašīnu izplūdes gāzēm.

Pastāv arī uzskats, ka vislabāk sulas urbt augošā mēnesī. Tad visa koka enerģija no saknēm nākot uz augšu un arī sulas esot kvalitatīvākas.

Kur drīkst iegūt bērzu sulu?

Ja pašam pieder mežs, kura atrodami sulas ieguvei piemēroti bērzi, tad, protams, problēmu nav. Pretējā gadījumā ir jāgriežas pie īpašnieka, kam pieder tādi bērzi un jāvienojas uz kādiem nosacījumiem drīkst nodarboties ar sulu tecināšanu.

Lielākās mežu platības valstī apsaimnieko AS «Latvijas valsts meži» (LVM) un, loģiski, tur ir arī lielākās iespējas tecināt sulu. Tikai ir jāievēro valstī pastāvošie likumi. Un ir starpība, vai sulas tiek iegūtas pašpatēriņam vai vēlas urbt un tecināt sulas lielākos apjomos vai arī plāno tās tirgot un pelnīt. LVM norāda, ka viņu apsaimniekotajās teritorijās sulas drīkst urbt tikai pašpatēriņa vajadzībām vienā kokā. Lauku iedzīvotāji, kas dzīvo valsts mežu tuvumā, drīkst sev blakus esošā meža malā kokā ieurbt, lai tecinātu sulas savam patēriņam. Urbšanas vietā (līdz 50 centimetriem no zemes) bērzam jābūt vismaz ar diametru 40 centimetri, turklāt pašu urbumu jāveic ne dziļāku par pieciem centimetriem, jo sula tek zem koka mizas.

Ja iedzīvotājs vēlas ieurbt vairākus urbumus, par tiem valsts mežos ir jāmaksā atbilstoši LVM cenrādim. Tiek noslēgts pirkuma līgums, un LVM meža iecirkņa darbinieki ierāda vietu, kur urbumus var veikt ar vismazāko kaitējumu mežam. Lai saņemtu šādu atļauju, iedzīvotājiem jāsazinās ar attiecīgo LVM mežsaimniecību, kuras teritorijā sulas tiks iegūtas. Līdzšinējā prakse ir tāda, ka par katru urbumu ir jāsamaksā apmēram pieci eiro.

Nelegāla bērzu sulu iegūšana komerciālos nolūkos ir zādzība un par šādu darbību var nākties atbildēt likuma priekšā.

Āris Upenieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *