Jaunaudzēm ziemā neklājas viegli

Meža izstrādes process ziemā aizņem daudz laika, tādēļ meža īpašniekiem nevajadzētu aizmirst par jaunaudzēm.

Parasti jaunaudzes veidojam pavasarī, stādot kokus, bet vasaras otrajā pusē un rudenī veicam kopšanas un ja nepieciešams arī papildināšanas darbus. Tomēr par jaunaudžu apsekošanu vajadzētu atcerēties arī ziemā.

Ziema – laiks meža izstrādei

Koksnes iepirkuma cenu līmenis līdz šim bija pietiekami augsts, tādēļ daudzi meža īpašnieki šoziem bija nodarbināti ar cirsmu pārdošanas organizēšanu. Pirms koku ciršanas jāiesniedz iesniegums un citi dokumenti Valsts meža dienestā, jāsagaida apliecinājums koku ciršanai, jāuzmēra cērtamie koki, jānosaka cirsmas vērtība, jāpiedāvā potenciālajam izstrādes veicējam un jānoslēdz cirsmas pārdošanas līgums. Daļa meža īpašnieku koku ciršanu un sortimentu pievešanu, kā arī aizvešanu pārstrādātājam, izvēlas veikt paši. Laiks, kad ārā bija sniegs un reizēm pat vērā ņemams sals, meža izstrādei raugoties no daudziem aspektiem bija vislabvēlīgākais. Pievešanas un aizvešanas apstākļi bija labi un meža izstrāde maz ietekmēja meža iemītniekus. Par kokmateriālu pievešanas apstākļiem gan, vairāki meža izstrādes veicēji pauduši viedokli, ka pēdējos gados neraksturīgi biezā sniega sega nav ļāvusi augsnei kārtīgi sasalt un bieži vien daudztonnīgās meža mašīnas nevar pieveikt iecerēto ceļa posmu. Ja salīdzina šī gada ziemu ar tām, kādas bija pirms dažiem gadiem, tā bija meža izstrādei labvēlīgāka.

Stādu iegāde jāplāno laicīgi

Tomēr arī ziemā nevajadzētu aizmirst par jaunaudzēm. Protams, ja vien jaunie kociņi nav ieputināti sniegā var mēģināt kopt, bet, ja stādījums veikts nesen, kociņi visticamāk būs grūti saskatāmi. Tomēr mēs varam jaunaudzi apsekot un mēģināt saprast, vai jaunaudzē ir meža dzīvnieku bojājumi. Iespējams, ka būs gan bojāti, gan iznīcināti kociņi. Bojājumu intensitāte parasti atkarīga no dzīvnieku blīvuma tuvākajā apkārtnē. Parasti ziemā jaunaudzes bojā stirnas, brieži, aļņi, reizēm arī bebri un mežacūkas. Jaunaudzes novērtējums nepieciešams tāpēc, lai varētu saprast, kāds būs nepieciešamais kociņu skaits un plānot to iegādi kokaudzētavā. Pēdējos gados stādu, sevišķi bērzu un egļu iegāde sagādā grūtības. Stādu nepietiek. Sevišķi nopietni šis atgādinājums jāuztver tiem meža īpašniekiem, kuri jaunaudzi ieaudzējuši ar Eiropas Savienības atbalstu, kā tas ir ieaudzējot mežu neizmantotā lauksaimniecības zemē vai veicot koku stādīšanu pēc dabas katastrofas, piemēram pēc vējgāzes. Lai arī ārā vēl ziema, jau pēc pāris mēnešiem sāksies koku stādīšanas sezona. Neskaidrību gadījumā meža īpašniekiem ieteicams vērsties pie Valsts meža dienesta mežziņa vai mežsaimniecības konsultanta.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *