Jaunā paaudze apgūst meža lietas

Pirmais «Meža dienu» pasākums mežsaimniecības demonstrējumu teritorijā «Pūpoli» notika 2012. gadā. Pagājuši jau septiņi gadi, bet tradīcija tiek turpināta.

Šā gada pasākums notika sadarbībā ar Neretas novada Mazzalves pamatskolu un Meža konsultāciju pakalpojumu centra Rīgas reģionālās nodaļas vecāko mežsaimniecības konsultantu Agri Kauliņu. Aktivitātes mežā ar Mazzalves skolēniem un pedagogiem notika jau trešo reizi.

Iepazīst nekailciršu mežsaimniecību

MDT «Pūpoli» īpašnieki pārsvarā koku ciršanu veic izlases veidā – mežizstrādes laikā kokus retina, vai arī tiek izzāģēti līdz 0,2 hektārus lieli atvērumi.

Sakarā ar iepriekšējā gada augstajām koksnes iepirkuma cenām, koku ciršana tika veikta arī demonstrējumu teritorijas mežos. Līdz ar to interesenti, tajā skaitā skolēni un pedagogi, var iepazīties ar nekailciršu mežsaimniecību dabā, pēc izstrādes. Demonstrējumu teritorijā liela vērība tiek pievērsta tam, lai tiktu saglabāti gan augoši, gan sausi, lielāko izmēru ekoloģiskie koki.

Apgūst meža atjaunošanas iemaņas

«Meža dienu» pasākumā skolēni iepazinās ar meža apsaimniekošanu īpašumā, kā arī paši, kādā no izlases cirtē izveidotajiem atvērumiem, izmēģināja iestādīt sertificētu egļu stādus, koku stādīšanai izmantojot speciālus metāla stobrus. Mežsaimniecības konsultants Agris Kauliņš pamācīja, kā veicama koku stādīšana, kā arī norādīja, ka par iestādītajiem kokiem nedrīkst aizmirst. Atvērumā iepriekš auguši baltalkšņi, tāpēc sagaidāms, ka tuvākajos gados izaugs to atvases un konkurēs ar iestādītajām eglēm. Tāpēc svarīgi, lai laicīgi un regulāri tiktu veikta kopšana.

Var gadīties, ka daļu no kociņiem sabojās meža dzīvnieki, tāpēc mežsaimniecības konsultants iepazīstināja ar gandrīz visiem tirgū pieejamajiem koku aizsardzības līdzekļiem. Tie var būt jau labi zināmie, kurus parasti uzsmērē koka galotnes dzinumam, gan arī dažādi sieti un spirāles. Viens no lielākajiem pārsteigumiem pasākuma dalībniekiem bija divu veidu, Polijā ražoti, zvēru biedēkļi. Viens no tiem izskatījās pēc kaķa, bet otrs pēc sniegavīra. Aktuāls paliek jautājums: vai tie tiešām darbojas?

2016. gada pasākumā Mazzalves skolēni pilnveidoja savas prasmes robežkupicu atjaunošanā. Lielākā daļa no tām izturējusi trīs gadus ilgo laika pārbaudi. Savukārt kupicu, kuru regulāri ietekmē ūdens līmeņa svārstības, nācās atjaunot.

«Meža dienu» noslēgumā skolēniem bija iespēja uzmērīt desmit augošus baltalkšņus. To caurmērs 1,3 m augstumā svārstījās no 14 – 22 cm. Kokus uzmērīja, lai pēc dažiem gadiem tos uzmērot atkārtoti, varētu saprast, par cik centimetriem resnāki tie kļuvuši.

Kā pēc pasākuma atzina vairāki skolēni, tad mācību stunda mežā bijusi ļoti interesanta un vērtīga. Dažs pat norādīja, ka mājās vecākiem pajautās, vai viņu zemes īpašuma robežas ir kārtībā.

«Meža dienu» pasākums mežsaimniecības demonstrējumu teritorijā «Pūpoli» plānots arī 2020. gada pavasarī, kad ciemos tiks gaidīti Jaunjelgavas vidusskolas skolēni un pedagogi.

Raimonds Mežaks, MDT «Pūpoli» pārvaldnieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *