Jābūvē no koka!

Ar vārdiem «Koks ir izcils!» 2018.gada 27.jūnijā Ogres tehnikumā norisinājās konference «Koks – ilgtspējīgs, ekoloģisks un pieejams risinājums māju būvniecībā Latvijā».

Programmas Erasmus+ stratēģiskās partnerības projekta «Profesionālās izglītības programmas izstrāde ilgtspējīgu un videi draudzīgu moduļu māju būvniecībā», (MODUVET) ietvaros, tika izstrādāta modulārā profesionālās tālākizglītības programma «Būvdarbi» ar iegūstamo profesionālo kvalifikāciju «Būvkonstrukciju montētājs», kuru apgūstot, jau pagājušajā gadā darba tirgū iekļāvušies pirmie absolventi.

Izstrādāta izglītības programma «Būvdarbi»

Latvijā ir izcilas tradīcijas koka māju būvniecībā, arī zinoši, izglītoti un mērķtiecīgi arhitekti, būvinženieri, celtnieki un uzņēmēji – būvkonstrukciju ražotāji, kas uzskata – ir nepārtraukti jāmainās, jāaug un jāmeklē jaunas iespējas, jo tikai tādā veidā varēs pilnveidot gan sevi, gan savu uzņēmumu.

MODUVET projektā darba devējiem un tehnikuma pedagogiem bija iespēja apvienoties, lai kopā rastu ceļu jauniem izaicinājumiem, sagatavotu tādus darbiniekus, kādi nepieciešami darba tirgū. Projekta ietvaros tika izstrādāta Latvijas tautsaimniecībai nozīmīga izglītības programma «Būvdarbi» ar iegūstamo profesionālo kvalifikāciju būvkonstrukciju montētājs. Šīs kvalifikācijas aktualitāte pieaug gan Latvijā, gan visā pasaulē – it īpaši Eiropā jautājums par ilgtspējīgu un dinamisku ēku būvniecību nekad nav bijis tik aktuāls, cik tas ir šobrīd.

Ceļš līdz darba devēju pieprasītai programmai

Konferencē  «Koks – ilgtspējīgs, ekoloģisks un pieejams risinājums māju būvniecībā Latvijā» 27. jūnijā piedalījās Ikšķiles, Lielvārdes, Ķekavas novadu pašvaldību pārstāvji, kokapstrādes nozares speciālisti, eksperti un uzņēmēji, kā arī viesi no Austrijas un Vācijas. Pirms tam organizētas starptautiskas sanāksmes arī Vācijā un Austrijā.

Pirms vairākiem gadiem uzņēmēji vērsās Ogres tehnikumā ar priekšlikumu paplašināt kokapstrādes profesiju loku, jo būvniecībā bija jūtams katastrofāls speciālistu trūkums. Problēmas risināšanu izdevās uzsākt, iesaistoties ilgtspējīgu un videi draudzīgu moduļmāju būvniecības projektā MODUVET, informē OT Projektu nodaļas vadītāja, projekta MODUVET koordinatore Sigita Jasinska.

2015.gada septembrī PIKC «Ogres tehnikums» kopā ar sadarbības partneriem no Latvijas, Vācijas un Austrijas uzsāka Erasmus+ programmas projekta MODUVET īstenošanu, kura mērķis bija izstrādāt, aprobēt un attīstīt novatoriskas, atzītas profesionālās izglītības mācību programmas ilgtspējīgu un videi draudzīgu moduļu māju būvniecībā.

Izsaka pateicību un diskutē par nākotnes iecerēm

Konferences dalībniekus uzrunāja Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante, sakot paldies sadarbības partneriem, īpaši atzīmējot SIA «Knauf» tehniskā vadītāja Andra Veinberga ieguldījumu projekta īstenošanā.

«Projekts deva iespēju ne tikai gūt Vācijas un Austrijas pieredzi, bet arī attīstīt un nostiprināt sadarbību ar vietējiem uzņēmējiem, kas ir arī darba devēji. Projekta rezultātā esam izstrādājuši darba devēju pieprasītu izglītības programmu, izveidojuši mācību uzskates līdzekli – moduļmāju, kā arī esam iecerējuši uzbūvēt Ogres tehnikuma muzeju – informācijas centru no moduļtipa ēkām,» norāda S.Jasinska.

Diskusijās ar uzņēmējiem un darba devējiem, konferences dalībnieki ieguva daudz vērtīgas informācijas par koka izmantošanu Latvijas nākotnes ēku būvniecībā, par koka jumtiem kā ilgtspējīgu risinājumu, moderna dizaina un funkcionāli modulāro māju projektiem, inovatīviem līmēto koka paneļa māju būvniecībā risinājumiem un viegli saliekamu moduļu māju attīstības iespējām.

Katru gadu no Latvijas izbrauc un pazūd gan jauni un talantīgi cilvēki, gan Latvijas koks – priede un egle. Konferences uzdevums bija ļaut apjaust esošo situāciju un palīdzēt pieņemt lēmumus, kas dod iespēju latviešiem būt pirmajiem ne tikai kokapstrādē un koka māju būvniecībā, bet arī dabas resursu izmantošanā un lietošanā, un dzīves līmeņa celšanā – lai Latvija kļūtu par zemi, uz kuru dodas strādāt un dzīvot!

Konferences noslēgumā paldies tika teikts Valsts izglītības attīstības aģentūrai, sadarbības partneriem: asociācijai «Latvijas Sausās būves un apdares darbu uzņēmumu un meistaru biedrība» (Latvija), SIA JuN (Latvija), Bildungsberatung & Vermittlungsagentur in Österreich (Austrija), Jugendförderverein Parchim / Lübz e.V. (Vācija), kā arī SIA «RM projekti», SIA «Jēkabpils PMK», arī arhitektam Guntim Kārkliņam par atbalstu, nesavtīgu darbu, ieinteresētību un līdzdalību projekta īstenošanā.

Avots: Ogres tehnikums

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *