Laikā, kad aizvien vairāk cilvēku jūtas noguruši no stresa, piesārņojuma un patērētājsabiedrības dzīvesstila, popularitāti iemanto ekociematu kustība.
Artūrs Polis, ievērojamākais šīs kustības veicinātājs Latvijā, līdz 2015. gada februārim uzturēsies Sieben Linden. Tas ir viens no Eiropas nozīmīgākajiem un veiksmīgākajiem ekociematiem, kurš iedvesmo daudzus zaļi domājošus cilvēkus.
Sieben Linden atrodas starp Berlīni un Hamburgu. 20. gadsimta 80. gadu beigās grupai vāciešu radusies ideja par labāku un dabai draudzīgāku dzīvi. Viņi iegādājušies lauku saimniecību, kur izveidots pagaidu vadības centrs. Tur joprojām dzīvo daļa cilvēku, lai gan vairums – 100 pieaugušo un 40 bērnu – kopš 1997. gada mitinās Sieben Linden. Šobrīd šim ciematam ir arī otra satelītkopiena tuvējā Poppau ciematā, kur vienā mājā dzīvo un saimnieko 20 iedzīvotāji. Pašā Sieben Linden ir sešas daudzdzīvokļu mājas, trīs viendzīvokļa mājas un ļoti daudzi Bauwāgeni jeb vagoniņi. Uz katras «īstās» mājas ir saules bateriju paneļi, kuru kopējā virsma varētu būt ap 500 kvadrātmetru. Sieben Linden nav viena liela kopiena, bet gan mikrokopienu (neighbourhoods) apvienība. Šīs apvienības pārvaldes jautājumus agrāk lēmuši visi iedzīvotāji, bet, kad to skaits aizvien palielinājies, izveidota deleģēšanas sistēma, novēršot situāciju, kad katram cilvēkam būtu jādomā par visiem apspriestajiem jautājumiem.
Daļa cieminieku ēd profesionālas pavāres gatavotās maltītes kopgaldā trīs reizes dienā, pārējie paņem pārtikas produktus un gatavo savās mājās un mikrokopienās. Par pārtiku katrs pieaugušais maksā 7,40 eiro dienā, bērniem tā ir bez maksas. Pārtiku iegādājas visam ciemam kopā. Tā ir 100% bioloģiskas izcelsmes. Ciemata teritorijā esošajā 6 ha lielajā fermā tiek izaudzēti 70% no pašpatēriņam nepieciešamajiem dārzeņiem un salātiem. Ekskluzīvus pārtikas produktus pērk vietējā eko–veikalā, kur ir viena cena iedzīvotājiem, bet otra – viesiem.
Par pavārītes gatavotajām maltītēm jāmaksā 1 euro dienā, bet spēkā ir arī sistēma – darbs kopienas labā. Ja pastāvīgais iedzīvotājs ēd trīs maltītes dienā kopienas centrā, tad viņam sabiedriskos darbos jānostrādā 4 stundas nedēļā (katrs pierakstās uz vēlamākajiem darbiem). Ja ēd mājās, tad tikai 1 stunda (par to, ka tāpat katrs izmanto arī kopienas infrastruktūru kaut kādā mērā). Par ciemata infrastruktūras izmantošanu katrs maksā 100 euro mēnesī. Ciematā 100% visas labierīcības ir aprīkotas ar komposttualetēm.
Ciemata plānojums ir nedaudz haotisks – vagoniņi un mājas ir juku jukām izkaisītas pa teritoriju. Automašīnas tiek atstātas stāvlaukumā pie ieejas ciematā. Stāvlaukums ir arī vienīgā zona ciemata teritorijā, kurā atļauts izmantot mobilo telefonu. Tas ir diezgan unikāls gadījums, jo daudzos citos ekociematos ir pat brīvi pieejams WiFi.
Kopienas veidošanas un saliedētības dēļ divreiz gadā ciematā notiek tā saucamais Sieben Linden Intensivzeit pasākums – garā nedēļas nogale, kas tiek veltīta tieši kopienu spēcinošiem pasākumiem, semināriem un treniņiem. Arī parastā nedēļā notiek kaut kas savs gandrīz katrā dienā – sportošana, jauniešu iniciatīvas vakari, koris, kafejnīcas organizēšana. Sestdienās – bārs un diskotēka. Interesanti, ka daudzi iedzīvotāji savas lietotās vai mazlietotās mantas atstāj vienā nojumē, kur tās var bez maksas paņemt citi.
Visciešākā saite Artūram ir ar JuLe cilvēkiem. JuLe ir ekociemata jauniešu kopiena. Šeit nedzīvo visi ciemata jaunieši – tikai tie, kuri uz Sieben Linden ir atbraukuši FOJ prgrammas ietvaros uz 6–12 mēnešiem. FOJ ir Vācijā populāra brīvprātīgā darba programma (tulkojumā: Brīvais ekoloģiskais gads), kas dod iespēju jauniešiem pēc vidusskolas pavadīt 6–18 mēnešus jebkādos ar ekoloģiju saistītos projektos, tajā skaitā ekociematos. JuLe jaunieši strāda 37 stundas nedēļā. Darbos ietilpst koku ciršana, malkas gatavošana, darbs semināru centrā vai bērnu dārzā par auklīti, darbs dārzā. Ne vien jaunieši, bet liela daļa vecāku cilvēku labi runā angliski, tādējādi ciemats nav tā pateicīgākā vieta, kur apgūt vācu valodas prasmes.
Artūrs ciematā strādā par Pasaules Ekociematu tīkla (Global Ecovillage Network) projektu vadītāju. Tikko pabeidzis darbu pie Erasmus+ projekta rakstīšanas. Ja tas tiks akceptēts, tad 22 cilvēki no Latvijas turpmāko divu gadu laikā varēs iegūt prasmes un zināšanas dažādos Eiropas ekociematos. Tagad Artūra uzdevumos ietilpst plānot gadskārtējo NextGEN konferenci, kas pulcēs par ekociematiem ieinteresētos jauniešus no visas Eiropas. Zināms, ka Igaunija sūtīs apmēram desmit jauniešu lielu delegāciju.
Nākotnē Sieben Linden ciemats arvien lielāku nozīmi pievērsīšot lokālās ekonomikas un uzņēmējdarbības veicināšanas jautājumiem. Veidosies jaunas amatnieku darbnīcas un mazie uzņēmumi – līdzīgi tiem, kas jau šodien veiksmīgi darbojas ekociematā: galdnieku darbnīca, juvelierizstrādājumu darbnīca, savvaļas augu tirgošanas bizness, Eurotopia katalogs un citi… Tuvākajā laikā plānots atvērt metālapstrādes darbnīcu un uzsākt 200 m2 lielas noliktavas būvniecību svaigēšanas produktu biznesam.
Ciemiņiem jārēķinās ar 12,1 euro ēdināšanas maksu uz cilvēku dienā + gultasvietas maksu, ja līdzi nav savas telts. Pieteikšanās uz ciemošanos notiek mājaslapā http://www.siebenlinden.de
Lauris Krolis