Ieteicamā rīcība Āfrikas cūku mēra karantīnas teritorijā

IMG_6967_cv

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) un Klasiskā cūku mēra (KCM) karantīnas teritorijā iedzīvotājus, viesus, cūku turētājus un medniekus ievērot ieteikumus, kas ierobežo slimības tālāku izplatību.

ĀCM un KCM ir ļoti lipīgas in­fekcijas slimības, ar kurām slimo gan meža, gan mājas cūkas. Gal­venais slimības izplatītājs ir slimās cūkas, un cūkas, kuras nēsā vīrusu, izdalot vīrusu ar urīnu, fekālijām u.c.  Slimības izplatās kontakta ceļā, cū­kām saskaroties ar aptraipītu barību, piesārņotu ūdeni, cūkgaļu un to saturošiem produktiem, dzīvnieku kopšanas inventāru, autotransportu, dzīvnieku kopēju apģērbu un inventāru.

Slimības nav bīstama cilvēkiem un citu sugu dzīvniekiem, tomēr tiem ir svarīga loma slimību pārnešanā.

Ikvienam, kurš atrodas karantīnas teritorijā

Nepērciet gaļu un gaļas produktus nereģistrētās tirdzniecības vietās, kā arī neiegādājieties nelegālas izcelsmes mājas un meža cūkas gaļu. Vie­sojoties saimniecībā, kur tiek turētas mājas cūkas, neejiet pie tām kūtī.

Pamatojoties uz noteikto aizliegumu cūkgaļas un cūku izcelsmes produktu izvešanai no slimības karantīnas zonas, PVD iesaka ārpus šīs teritorijas nevest arī citas izcelsmes gaļu, ja vien nav iespējams pierādīt gaļas izcelsmi (tā ir oriģinālajā iepakojumā, ir saglabāts un pievienots pirkuma čeks).

Lai gan nav ierobežojumu ievest gaļas produktus karantīnas teritorijā, PVD aicina padomāt par to, kā pierādīsiet gaļas vai gaļas produktu izcelsmi. Tai vajadzētu būt oriģinālajā iepakojumā, ar saglabātu un pievienotu pirkuma čeku.

Pēc sēņošanas, ogošanas vai pastaigas pa mežu notīriet un nomainiet apavus un apģērbu, jo, lai arī cilvēks tiešā kontaktā nesaskaras ar inficētu meža cūku, tas var saskarties ar inficētu meža cūku izdalījumiem. Par atrastu nobeigušos mežacūku nekavējoties ziņojiet PVD vai veterinārārstam. Neļaujiet, lai Jūsu mīļdzīvnieks – suns vai kaķis – ie­kļūst cūku novietnē.

Ja nokļūšana uz un no meža ir bijusi ar velosipēdu vai automašīnu, atgriežoties mājās noskalojiet velosipēda vai automašīnas riteņus vismaz ar ūdeni.

Medniekiem

Mednieki no citiem Latvijas reģioniem tiek aicināti nedoties medībās uz ārkārtējās situācijas izsludināto teritoriju, lai neradītu risku, ka vīrusa tālākai izplatībai, tam nokļūstot uz mednieka apģērba un apaviem, ar kuriem var pārnest slimības ierosinātāju. Aicinām medību laikā neizmantot medību suņus, lai neveicinātu meža cūku kustību.

Ja meža cūka tiek nomedīta vai atrasta ĀCM karantīnas teritorijā, medniekam obligāti jāsazinās ar PVD vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai.

Mednieki: · neatstājiet mežā me­dījumu blakusproduktus (iekšējos orgānus un ādas), · mazgājiet un de­zinficējiet medību aprīkojumu, apa­vus, apģērbu un autotransportu, · ne­iz­barojiet medījumu blakusproduktus un atliekas mājdzīvniekiem, · ne­veiciet medījumu pirmapstrādi un uz­glabāšanu lauksaimniecības dzīv­nie­ku novietnēs, · lietojiet pārtikā ti­kai termiski apstrādātu meža cūkas gaļu!

Avots: PVD

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *